W dniu 9 grudnia 2021 r. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ramach projektu
pt. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” zorganizował konferencję pn. „Nowe wyzwania w świadczeniu usług społecznych w Polsce”. W związku z trwającą pandemią COVID-19 konferencja odbyła się w formule online, którą na zlecenie ROPS w Olsztynie technicznie obsłużyło przedsiębiorstwo społeczne, tj. Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu z Ełku z wykorzystaniem Platformy ZOOM. W dniu konferencji na platformie zarejestrowało się ok. 100 osób. Jednocześnie prowadzona była transmisja na żywo na portalu społecznościowym Facebook (fb). Wszyscy, którzy nie mieli możliwości bezpośrednio uczestniczyć w ww. wydarzeniu, mogli obejrzeć na żywo transmisję w trakcie trwania konferencji.
Konferencję online przeprowadzono również zgodnie z zapisami Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, uwzględniając usługę tłumacza w polskim języku migowym dla osób głuchych i niedosłyszących. Wydarzenie skierowane było do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej, instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, a także przedstawicieli sektora edukacji i biznesu oraz ośrodków wsparcia ekonomii społecznej z województwa warmińsko-mazurskiego.
Głównym celem konferencji była promocja i popularyzacja działań związanych z deinstytucjonalizacją usług społecznych na rzecz rozwoju podmiotów ekonomii społecznej w Polsce.
Konferencję oficjalnie otworzyła Pani Jolanta Piotrowska, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Następnie Pan Cezary Miżejewski, Prezes Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych omówił temat dotyczący deinstytucjonalizacji usług społecznych jako szansy na rozwój podmiotów ekonomii społecznej w Polsce. Prelegent przybliżył definicję deinstytucjonalizacji, jej rolę, korzyści z jej wprowadzenia. Omówił także rozwiązania prawne oraz ogólnoeuropejskie wytyczne, które dotyczą przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności.
Następnie Pan Przemysław Piechocki, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w Poznaniu podzielił się informacją o projekcie pt. „Energia społeczna. Sieć Przedsiębiorstw Społecznych realizujących nowe modele usług w zakresie użyteczności publicznej.”, który realizowany jest w partnerstwie z Ogólnopolskim Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Socjalnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Kluczowym celem projektu jest opracowanie i przygotowanie do wdrożenia oraz testowe wdrożenie wraz z ewaluacją 5 modeli przedsiębiorstw społecznych realizujących wybrane wiązki usług społecznych oraz usług związanych z rozwojem lokalnym.
Realizacja przedsięwzięcia ma przyczynić się do zwiększenia profesjonalizacji przedsiębiorstw społecznych i budowania ich potencjału w świadczeniu kompleksowych usług na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością i niesamodzielnych oraz ich rodzin, w tym opiekunów, a także osób starszych 60+ i ich rodzin.
W kolejnej części wydarzenia głos zabrał Pan Piotr Kubarewicz, Kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Biskupcu, prezentując temat związany z budową systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością a deinstytucjonalizacją usług społecznych na przykładzie działalności Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Biskupcu.
Podczas krótkiej przerwy technicznej został wyświetlony film z II Gali Ekonomii Społecznej, która odbyła się 8 października 2021 roku w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie i była uhonorowaniem dotychczasowych działań na rzecz przedsiębiorczości społecznej jednostek samorządu terytorialnego, środowiska biznesu, a także szkół z Warmii i Mazur.
W kolejnej części konferencji Pani Anna Szułczyńska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia DOBRY START w Gołdapi, przedstawiła ważny temat dotyczący mieszkań chronionych jako element w realizacji usług społecznych w środowisku lokalnym. Od czerwca 2021 roku stowarzyszenie prowadzi mieszkania chronione na zlecenie i przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Gołdap.
Stowarzyszenie działa od 2001 roku na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Pani Ania opowiedziała, co zainspirowało zespół stowarzyszenia do utworzenia terapeutycznej szkoły podstawowej dla dzieci z upośledzeniem intelektualnym oraz przedszkola.
W 2021 roku w przedszkolu utworzono oddział dla dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych. Natomiast w szkole podstawowej utworzono oddział rewalidacyjno-wychowawczy dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.
Ideą stowarzyszenia jest pomoc drugiemu człowiekowi w jego podmiotowym funkcjonowaniu. Działania kierowane są głównie do dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi, które są równymi obywatelami we własnym środowisku lokalnym.
Następnie wystąpiła Pani Karolina Cyran-Juraszek, która omawiała rolę podmiotów ekonomii społecznej w lokalnym systemie usług społecznych na przykładzie działalności CUS-ów. Pani Karolina przybliżyła uczestnikom konferencji definicję CUS-u oraz przestawiła podstawę prawną ich powstawania. Omówiła projekt pilotażowy dotyczący tworzenia CUS-ów realizowany w kraju od 2020 roku. Pani Karolina zaznaczyła, jak ważne jest partnerstwo międzysektorowe świadczące usługi na rzecz mieszkańców. Na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz dobrej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego jest szansa dla organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej na realizację zadań usług społecznych.
Na zakończenie konferencji w ramach dobrych praktyk o działalności spółdzielni socjalnej Kuźnia z siedzibą w Dobrym Mieście opowiedziała Prezes Spółdzielni, Pani Marta Parzonka. Spółdzielnia socjalna osób prawnych założona przez Gminę Dobre Miasto oraz Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Dobrym Mieście świadczy usługi opiekuńcze w środowisku lokalnym. Spółdzielnia na dzień dzisiejszy zatrudnia 8 osób na umowę o pracę oraz 24 osoby na umowę zlecenie. Celem usług opiekuńczych świadczonych na terenie gminy Dobre Miasto jest umożliwienie beneficjentom usług opiekuńczych dalszego funkcjonowania w swoim dotychczasowym środowisku.
Efektem prawidłowo świadczonych usług opiekuńczych jest utrzymanie stabilnego stanu zdrowia fizycznego jak również psychicznego beneficjenta oraz aktywizacja środowiska lokalnego na rzecz pomocy beneficjentowi.
Konferencję zakończyła Pani Jolanta Piotrowska, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dziękując prelegentom oraz uczestnikom za udział w spotkaniu.
Nademianiam, iż Istnieje możliowść odtworzenia przedmiotowego wydarzenia po przez odwiedzenie portalu społecznościowego Facebook Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu z Ełku, która na zlecenie ROPS prowadziła i nagrywała transmisję on-line https://www.facebook.com/fundacjawnb .