Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizował w dniach 28-29 marca 2019 roku w ramach projektu pozakonkursowego ROPS pt. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” spotkanie sieciujące Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej z Warmii i Mazur.
Spotkanie podobnie jak w roku ubiegłym odbyło się na terenie podmiotu ekonomii społecznej zlokalizowanego w woj. warmińsko-mazurskim tj., w Spółdzielni Socjalnej Kacze Bagno koło Kurzętnika.
Głównym celem spotkania było opracowanie koncepcji funkcjonowania Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027. Podczas dwudniowego spotkania przedstawiciele ROPS zaprezentowali najistotniejsze sprawy związane z funkcjonowaniem sektora ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach.
Spotkanie otworzyła Pani Magdalena Mańkowska p.o kierownika Biura ds. Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej oraz Polityki Prorodzinnej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie. Pani Magdalena zaprezentowała uczestnikom plan prac podczas dwudniowego spotkania w Kaczym Bagnie.
Kolejnym punktem spotkania była prezentacja Pana Dariusza Jóźwiak specjalisty ds. budowania współpracy nauka – biznes - ekonomia społeczna, podczas której przedstawione zostały zagadnienia związane z prowadzeniem przez OWESy listy przedsiębiorstw społecznych w regionie. Pan Jóźwiak omówił najczęstsze błędy popełniane podczas sporządzania comiesięcznej listy przedsiębiorstw społecznych. Zwrócił szczególną uwagę na opis działalności gospodarczej przedsiębiorstw społecznych, który powinien być krótki, rzeczowy i zachęcający do skorzystania z oferty firmy.
Następnie Pan Jóźwiak omówił najbliższe działania zaplanowane w ww. projekcie w roku 2019. Zwrócił także uwagę na możliwość uczestnictwa przedstawicieli OWESów w charakterze ekspertów-prelegentów w panelu dyskusyjnym dot. sektora ekonomii społecznej podczas największej tegorocznej imprezy medialnej w województwie warmińsko-mazurskim tj. Kongresu Przyszłości. Niniejsze wydarzenie odbędzie się w dniu 6.06.2019 r. w Olsztynie i jest współorganizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Podczas pierwszego dnia spotkania sieciującego OWES uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji Pana Michała Łapińskiego, który jest głównym pomysłodawcą i założycielem Spółdzielni Socjalnej Kaczego Bagna - Miejsca Inicjatyw Pozytywnych. Pan Michał w formie wizyty studyjnej oprowadził przedstawicieli OWES po terenie działalności spółdzielni i opowiedział całą historię powstania Kaczego Bagna.
Spotkanie zakończyło się udziałem w warsztatach bębniarskich, podczas których uczestnicy mieli okazję poznać tajniki gry na bębnach afrykańskich.
W drugim dniu spotkania przedstawiciele ROPS Pan Jóźwiak i Pani Mańkowska zaprezentowali wyniki spotkań konsultacyjnych dot. opracowania przyszłego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego w obszarze włączenia społecznego na lata 2021-2027 z następującymi interesariuszami tj.:
- 02 – spotkanie Cittaslow
- 02 – spotkanie Zespołu ds. włączenia społecznego w województwie warmińsko-mazurskim
- 02 – spotkanie pt. „Włączenie społeczne – wyzwania” organizowane przez Grupę roboczą ds. włączenia społecznego i rynku pracy przy KM RPO WiM 2014-2020
- 03 – spotkanie przedstawicieli kół Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną - 03 – spotkanie Zarządu Społecznej Rady Seniorów Woj. Warmińsko-Mazurskiego
- 03 – spotkanie z Bankiem Żywności
- 03 – spotkanie z przedstawicielami OPS z województwa
- 03 – spotkanie z Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych
- 21-22.03 – spotkanie z przedstawicielami ŚDS
- 03 – spotkanie dotyczące realizacji usług teleopiekuńczych w województwie warmińsko-mazurskim
- 03 – posiedzenie Społecznej Rady Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- 04 – spotkanie z przedstawicielami PCPR z województwa
- 16-17.05 – Spotkanie Regionalnej Platformy Współpracy na rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej
Pracownicy projektu „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” omówili newralgiczne obszary- nisze rynkowe zdiagnozowane podczas ww. spotkań, które powinny zostać uwzględnione w programowanych dokumentach w nowej perspektywie finansowej 2021-2027.
Zwrócono szczególną uwagę na możliwość i jednocześnie konieczność tworzenia przyszłych miejsc pracy w oparciu m. in. o gospodarkę obiegu zamkniętego, w takich obszarach jak: tworzenie miejsc przetwórstwa żywności, teleopieka, usługi okołomedyczne, usługi uzupełniające dedykowane do osób starszych, mieszkalnictwo w tym: mieszkania chronione, wspomagane, treningowe w głównej mierze dedykowane do osób z niepełnosprawnością. Poruszono również problematykę opieki wytchnieniowej skierowanej do rodzin, które na co dzień sprawują opiekę zarówno nad dziećmi, jak i osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną.
Kluczową rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym województwa odegrać mogą również powstające domy sąsiedzkie, świetlice środowiskowe, usługi związane z transportem osób na terenach, gdzie zjawisko wykluczenia komunikacyjnego mocno doskierwa lokalnym mieszkańcom.
W drugiej części spotkania przeprowadzono warsztat roboczy dot. koncepcji funkcjonowania nowego OWES w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027. Warsztat z przedstawicielami OWES poprowadził Damian Staniszewski ekspert z ramienia Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych, w ramach projektu ogólnopolskiego „Spójna integracja regionalna ekonomii społecznej.” W wyniku prac warsztatowych zostały wypracowane wnioski i rekomendacje, które mogą w przyszłości stanowić ważny element, podczas przygotowywania dokumentów programowych m. in. wytycznych tematycznych w obszarze ekonomii społecznej na szczeblu krajowym jak i później regionalnym.
W załączeniu wyniki prac w grupach.
Notatka_z_Warsztatów_Kacze_Bagno.pdf
Program_spotkania_OWES_28-29.03.2019r_.pdf