W dniu 31 marca 2022 roku na terenie Przedsiębiorstwa Społecznego Garncarska Wioska w Kamionce koło Nidzicy, Fundacja Rozwoju Nida z Nidzicy wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego zorganizowała spotkanie monitoringowe Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z regionu Warmii i Mazur.
Głównym celem spotkania było omówienie sytuacji wywołanej agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, planowanych działań związanych z napływem uchodźców wojennych z Ukrainy na terytorium Polski, a także omówienie spraw bieżących związanych z rozwojem sektora ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach.
Spotkanie rozpoczęło się od połączenia zdalnego z Panem Wicewojewodą Warmińsko-Mazurskim Piotrem Opaczewskim oraz Panią Urszulą Jędrychowską Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Olsztynie. Przedmiotem spotkania z przedstawicielami administracji rządowej była dyskusja na temat skoordynowania świadczenia pomocy na rzecz uchodźców przy wykorzystaniu Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej funkcjonujących na Warmii i Mazurach.
Wicewojewoda przedstawił obecną sytuację uchodźców znajdujących się zarówno w ośrodkach rządowych na terenie Warmii i Mazur, a także w prywatnych kwartetach wśród mieszkańców regionu.
Szacuje się, że obecnie na Warmii i Mazurach przebywa około 20 tyś osób pochodnia ukraińskiego. Pan wojewoda zasygnalizował z jakimi problemami borykają się uchodźcy tj.: miejsce stałego zakwaterowanie, opieka edukacyjna dla dzieci i młodzieży, wsparcie psychologa, opieka lekarska, a także znalezienie zatrudnienia.
Najważniejszym problemem, z którym musi się zmierzyć na tą chwilę Urząd Wojewódzki to skoordynowanie pomocy niesionej narodowi ukraińskiemu. W tym celu należałoby znaleźć zaufanych liderów/partnerów wśród organizacji pozarządowych na poziomie naszego regionu lub poszczególnego subregionu, którzy odpowiadaliby za kwestie koordynacji wolontariatu, przekazywanej pomocy niematerialnej, świadczeniu pomocy informacyjnej dla obcokrajowców, pomoc w znalezieniu zatrudnienia itd.
W odpowiedzi na kierowane postulaty i oczekiwania Pana wojewody głos zabrali poszczególni przedstawiciele OWES, którzy po krótce zaprezentowali dotychczasowe działania związane z niesieniem pomocy uchodźcom z Ukrainy. Dyskusje rozpoczął Pan Maciej Bielawski z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Elblągu reprezentujący OWES Elbląg, Pan Krzysztof Margol z Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA reprezentujący OWES Nidzica, Pan Remigiusz Dobkowski ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP reprezentujący OWES Olsztyn oraz Pani Urszula Trubacz ze Stowarzyszenia ADELFI w Ełku reprezentująca OWES Ełk. Przedstawiciele OWES zasygnalizowali wyzwania z jakimi muszą obecnie mierzyć się w związku z świadczona pomocą na rzecz przybyszy ze wschodu. Rozgrzała dyskusja wśród ww. przedstawicieli na temat udziału sektora ekonomii społecznej w świadczeniu usług na rzecz obywateli Ukrainy, w tym możliwości wsparcia uchodźców wojennych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dalszej części spotkania monitoringowego odbyła się w wizyta studyjna przedstawicieli OWES po rajskim ogrodzie zlokalizowanym na terenie Wioski Garncarskiej. Pan Prezes Krzysztof Margol z Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA opowiedział uczestnikom spotkania o nowo powstającym tematycznym ogrodzie chińskim wraz ze wszystkimi jego tajemnicami i uwarunkowaniami roślinnymi z Tybetu.
Po krótkiej wizycie studyjnej odbyła się druga część spotkania, w której w pierwszej kolejności głos zabrała Pani Magdalena Mańkowska – koordynator projektu pn. „Ekonomia Społeczna na Warmii i Mazurach”, która przedstawiła i pokrótce omówiła kalendarz wydarzeń i inicjatyw zaplanowanych w ww. projekcie ROPS na rok 2022.
W dalszej części spotkania głos zabrał Pan Dariusz Jóźwiak specjalista ds. budowania współpracy biznes-nauka-ekonomia, który omówił wyniki spotkań przedstawicieli w zakresie budowania nowej marki ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach. ROPS przymierza się do zlecenia usługi związanej z przygotowaniem serii -cyklu filmów promocyjnych ekonomię społeczną. Istotną kwestię jest fakt, iż każdy ze spotów/filmów miałby mieć wspólny motyw przewodni, który byłby charakterystyczny i przyczyniał się odróżnienia przedsiębiorczości społecznej na tle branż komercyjnych.
Na zakończenie spotkania przedstawiciele Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z Nidzicy, Ełku, Olsztyna i Elbląga odbyli indywidualne rozmowy z Panią dyrektor ROPS Katarzyną Koplińską związane z bieżącymi sprawami w zakresie realizowanych projektów OWES oraz nową perspektywą UE na lata 2021-2027.