Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko –Mazurskiego w Olsztynie w ramach projektu pozakonkursowego „ Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach”, Poddziałanie 11.3.2 Koordynacja ekonomii społecznej w regionie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, zorganizował dwie wizyty studyjne skierowane dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów reintegracyjnych z Warmii i Mazur. W związku z utrzymującymi się obostrzeniami spowodowanymi panującą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 wizyty odbyły się w formule zdalnej on-line.
Wykonawcą zaplanowanych wizyt studyjnych on-line był podmiot ekonomii społecznej z województwa wielkopolskiego - Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA z Poznania.
W dniu 16 marca 2021 roku odbyła się pierwsza wizyta on-line skierowana do 18 przedstawicieli podmiotów reintegracyjnych. Uczestnicy wizyty za pomocą aplikacji ZOOM mogli przenieść się w wirtualny świat i zobaczyć zaprezentowane przez gospodarzy funkcjonujące podmioty ekonomii społecznej.
Celem wizyty studyjnej było zapoznanie uczestników :
- z funkcjonowaniem podmiotów ekonomii społecznej w województwie wielkopolskim;
- z zasadami tworzenia spółdzielni socjalnych osób prawnych przy podmiotach reintegracyjnych;
- działaniami mającymi na celu aktywizację zawodową uczestników podmiotów reintegracyjnych;
- w ramach dobrych praktyk, przykładami współpracy podmiotów reintegracyjnych
z przedsiębiorcami; - podzielenie się doświadczeniami funkcjonowania w czasie izolacji w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
W dniu 17 marca 2021 roku odbyła się druga wizyta studyjna w formule on-line. Tym razem skierowana do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Głównym celem wizyty studyjnej była wymiana informacji oraz poznanie dobrych praktyk w zakresie:
- realizacji usług społecznych przez podmioty ekonomii społecznej (np. prowadzenie mieszkań chronionych, treningowych, świadczenie usług opiekuńczych w różnych formach) stosowania klauzul społecznych/społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego;
- zlecania zadań przez jednostki samorządu terytorialnego podmiotom ekonomii społecznej;
- tworzenia spółdzielni socjalnych osób prawnych;
- tworzenia trwałych miejsc pracy dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym;
- rewitalizacji społecznej jako odpowiedzi na problemy obszarów miejskich.
W wizycie udział wzięły 24 osoby z JST z województwa warmińsko-mazurskiego. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z tematyką związaną z animacją środowiska lokalnego oraz zasad tworzenia spółdzielni socjalnych osób prawnych przez JST w województwie wielkopolskim. Poznali także dobre praktyki stosowania społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego. O swoich doświadczeniach współpracy z JST oraz o rozwoju ekonomii społecznej opowiadali przedstawiciele takich podmiotów jak:
- Centrum Integracji Społecznej OSTOJA w Pniewach;
- Spółdzielnia Socjalna HORYZONT w Pniewach, (założona przez dwie jednostki samorządu terytorialnego, a od września 2020 powiększona o trzeci samorząd);
- Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej prowadzone przez Fundację GĘBICZYN z siedzibą w Gębiczynie k/ Czarnkowa;
- Spółdzielnia Socjalna TAROKA z siedzibą w Tarnowo Podgórne (założona przez samorządy trzech gmin: Tarnowo Podgórne, Rokietnicę, Kaźmierz);
- Spółdzielnia Socjalna OPUS (założone przez dwa podmioty prawne, tj. gminę Rogoźno i Stowarzyszenie Baranek);
- Spółdzielnia Socjalna TALENT w Szamotułach (powołana do życia przez Powiat Szamotulski
i Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, prowadzące w Szamotułach Warsztaty Terapii Zajęciowej).
Inne podmioty, które mogły pochwalić się dobrymi praktykami i swoimi doświadczeniami w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 to:
- Centrum Integracji Społecznej Fundacji BARKA w Poznaniu, które powstało na kanwach tzw. „Szkoły Barki” odwzorowanej na kopenhaskiej szkole Kofoeda. Działania polegają na aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Obecnie CIS prowadzi następujące warsztaty zawodowe:
- warsztat remontowo – recyklingowy,
- warsztat sprzątająco – ogrodniczy,
- warsztat gastronomiczno – cateringowy,
- warsztat produkcyjno – magazynowy,
- warsztat usługowo – handlowy;
- Spółdzielnia Socjalna WSPÓLNY STÓŁ z siedzibą w Poznaniu zajmuje się kompleksową organizacją wizyt studyjnych dla przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej oraz dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Na co dzień reprezentuje branżę gastronomiczną. Zajmuje się działalnością cateringową, co w sytuacji pandemicznej było dobrym rozwiązaniem na utrzymanie się w trudnym okresie. Ideą spółdzielni jest tworzyć miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z miłości do ludzi i jedzenia. Wspólny stół jest symbolem łączącym różne środowiska z jedzeniem.
- Fundacja Nasza Arka powstała w 2020 roku prowadzi ośrodek świadczący usługi opiekuńcze dla seniorów w Turowie w powiecie szamotulskim, w gminie Pniewy. Fundacja zatrudnia 10 osób między 30 a 50 rokiem życia, będących w trudnej sytuacji materialnej i ogólnie życiowej. Są to mieszkańcy Turowa i okolicznych miejscowości. Fundacja Nasza Arka jest członkiem partnerstwa lokalnego w Dusznikach, gdzie współpracuje z takimi podmiotami jak: sołectwo Podrzewie, Koło Gospodyń Wiejskich w Podrzewiu, OSP w Podrzewiu, OPS w Dusznikach, Towarzystwo Ziemi Dusznickiej, Stowarzyszenie Duszniczanka.
Mamy nadzieję, że wizyty studyjne, choć takie wirtualne były okazją do wzajemnej inspiracji oraz wymiany dobrych praktyk, a także dodadzą siły do rozwijania ekonomii społecznej w swoim regionie.