W dniach 8-10 września 2021 r. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach“ na lata 2021-2023 zorganizował wizytę studyjną do woj. wielkopolskiego oraz śląskiego.
W wizycie studyjnej dot. budowania nowej marki ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach udział wzięło 9 przedstawicieli reprezentujący podmioty ekonomii społecznej m.in. z: Zakładu aktywności zawodowej w Biskupcu, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Iławie, Centrum Integracji Społecznej z Elbląga, Fundację Skarbiec Mazurski z Węgorzewa, Stowarzyszenie Monument z Bartoszyc, Stowarzyszenie Adelfi z Ełku oraz Spółdzielnię Socjalną Kuźnia z Dobrego Miasta, a także Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie.
Głównym celem wizyty studyjnej było zapoznanie uczestników ze strukturą i organizacją modelu funkcjonowania konsorcjum społecznego pn. „Klunkry Wielkopolskie” w Poznaniu, a także poznanie modelu biznesowego prowadzonego przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” w Cieszynie pod marką „WELL DONE-DOBRE RZECZY”.
Drugim celem wizyty studyjnej była kontynuacja działań zapoczątkowanych i realizowanych przez ROPS w ramach projektu pozakonkursowego „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach“ w pierwszym kwartale 2021 roku w formule spotkań on-line dotyczących budowania marki nowych produktów na Warmii i Mazurach.
Podczas wyjazdu studyjnego uczestnicy mieli okazję pracować formule warsztatowej nad projektami prototypami produktów, które wejdą w skład nowej marki ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach.
Program wizyty studyjnej poza spotkaniami z przedstawicielami ww. podmiotów ekonomii społecznej reprezentujących różne modelowe biznesowe poświęcony był na poszerzeniu wiedzy przez uczestników o takie zagadnienia jak: badanie potrzeb klientów, wybór nabywców produktów, tworzenie skutecznego desingu, analizę materiałową, cenową oraz logistyczną projektowanego prototypu „Skrzyni” – „Qufra”, a także tematyka dot. budowania klastra społecznego przez przedsiębiorstwa społeczne.
W trakcie dwudniowego pobytu w Cieszynie uczestnicy wyjazdu studyjnego z Warmii i Mazur mieli okazję zapoznać się z parkiem maszynowym, a także z całym procesem produkcyjnym oraz technologicznym marki „WELL DONE-DOBRE RZECZY”. Należy nadmienić iż w ww. procesach produkcyjnych zaangażowane są w dużym stopniu osoby z niepełnosprawnością intelektualną i umysłową, które są zatrudnione w Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”.
Organizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej wizyta studyjna do woj. wielkopolskiego oraz śląskiego była doskonałą okazją do zapoznania się i zrozumienia zasad współpracy oraz realizacji zadań przez przedsiębiorstwa społeczne funkcjonujące w formule konsorcjum społecznego na przykładzie Klunkrów Wielkopolskich w Poznaniu oraz marki „WELL DONE-DOBRE RZECZY” w Cieszynie.
Przedmiotowa wizyta studyjna była także świetną okazja do nawiązania nowych, interesujących kontaktów biznesowych przez uczestników wyjazdu, które w niedalekiej przyszłości będą mogły być wykorzystywane podczas tworzenia nowej marki ekonomii społecznej na Warmii
i Mazurach.