Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ramach projektu pozakonkursowego samorządu województwa pt. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach“ współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 zorganizował wizyty studyjne do podmiotów ekonomii społecznej dla przedstawicieli szkół z Warmii i Mazur.
Niniejsze działanie było następstwem zorganizowanego i rozstrzygniętego podczas II Gali Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach w 2021 roku, Konkursu pn. „Ambasador Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach.” W ramach przedmiotowego konkursu w kategorii Szkoła Przyjazna Ekonomii Społecznej, samorząd województwa ufundował nagrodę dla laureatów w postaci możliwości wzięcia udziału w bezpłatnej wizycie studyjnej do podmiotów ekonomii społecznej.
Wobec powyższego w dniach 20-22 czerwca br. ROPS zorganizował dla uczniów i opiekunów trzy wizyty studyjne do podmiotów ekonomii społecznej z naszego regionu.
Głównym celem organizowanych wizyt studyjnych było poznanie dobrych praktyk funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej na terenie Warmii i Mazur. Podczas wizyty studyjnej uczniowie zostali zapoznani z tematyką przedsiębiorczości społecznej oraz szerokim znaczeniem sektora obywatelskiego w rozwoju gospodarki społecznej w Polsce.
W dniu 20 czerwca 2022 r. Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku udał się na wizytę studyjną do Spółdzielni Socjalnej prowadzącej Przedsiębiorstwo Społeczne pn. Kacze Bagno - Miejsce Inicjatyw Pozytywnych koło Kurzętnika. Uczestnicy zwiedzili przedsiębiorstwo społeczne i dowiedzieli się, w jaki sposób realizowane są działania i inicjatywy polegające między innymi na edukacji opartej na założeniach pedagogiki alternatywnej i prowadzeniu animacji społecznej. Kacze Bagno to miejsce inspiracji, nauki i zabawy. Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Ełku wzięli udział w warsztatach ceramicznych i warsztatach gry na bębnach afrykańskich. Zwiedzili budynek, który powstał po starej oborze i jest wewnątrz skonstruowany w formie okrętu gdzie młodzież ma okazję doświadczyć morskiego wychowania polegającego na kształtowaniu charakterów, rozwoju osobowości, zdolności organizacyjnych i personalnych.
W dniu 21 czerwca 2022 r. Szkoła Podstawowa nr 311, XI Liceum Ogólnokształcące, Technikum Informatyczno-Ekonomiczne nr 9 w Olsztynie udały się na wizytę studyjną do Stowarzyszenia Łyńskie Centrum Rozwoju AŁNA prowadzącego Przedsiębiorstwo Społeczne pn. Źródlana Wioska w Łynie. Głównym celem realizacji zadań stowarzyszenia jest kreowanie wsi tematycznej wokół rezerwatu Źródeł Rzeki Łyny im. profesora Romana Kobendzy oraz promowanie Akademii Młodzieżowych Liderów. Podczas spotkania z prezesem stowarzyszenia, Panem Dariuszem Grzebałą, uczniowie poznali historię, inicjatywy i sposób funkcjonowania stowarzyszenia. Prezes Stowarzyszenia poruszył ważne kwestie dotyczące przedsiębiorczości społecznej. Młodzież miała również okazję uczestniczyć w warsztatach mydlarskich oraz poznać walory przyrodnicze rezerwatu. Podczas godzinnego przemarszu do źródeł Łyny uczniowie zobaczyli ogromną różnorodność drzew i krzewów porastających rezerwat, a także poznawali zadania i działalność przedsiębiorstwa społecznego.
W dniu 22 czerwca 2022 r. Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie udał się na wizytę studyjną do Przedsiębiorstwa Społecznego „Garncarska Wioska” w Kamionce koło Nidzicy.
Uczestnicy wizyty studyjnej zostali zaznajemieni z tematyką przedsiębiorczości społecznej podczas zwiedzania podmiotu ekonomii społecznej, w tym gry terenowej w „Rajskim Ogrodzie” i warsztatów ceramicznych w pracowni garncarskiej. Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję poznać przedsiębiorstwo społeczne wraz z wioską tematyczną działającą na terenie wsi Kamionka koło Nidzicy. Na terenie wioski uczestnicy zwiedzili garncarnię, kuźnię mazurską, zabytkową stodołę ze sprzętami rolniczymi i gospodarstwa domowego oraz muzeum „Skarby Ziemi” z kolekcją cennych minerałów i skamieniałości. Na zakończenie wizyty w gospodzie znajdującej się na terenie „Gancarskiej Wioski” uczestnicy wizyty mieli okazję poznać tradycyjne smaki kulinarnych specjałów regionalnej kuchni.