Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dniach 4-5 listopada 2021 r. w ramach projektu pozakonkursowego
pt. „Ekonomia Społeczna na Warmii i Mazurach” zorganizował dwudniowe spotkanie monitoringowe na terenie subregionu olsztyńskiego skierowane do przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiej Sieci Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej. Spotkanie miało miejsce na terenie podmiotu ekonomii społecznej w Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności
w Olsztynie.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele czterech Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z województwa warmińsko-mazurskiego, tj.: Stowarzyszenia ADELFI w Ełku, Stowarzyszenia WAMA-COOP w Olsztynie, Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA oraz Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Elblągu.
Głównym założeniem spotkania było omówienie zagadnień związanych z bieżącą realizacją działań realizowanych w ramach projektów Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach. Podczas spotkania duży nacisk położny został na kwestie związane z promocją sektora ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach. W trakcie spotkania poruszono także zagadnienia dotyczące konsultacji założeń projektu programu Fundusze Europejskiej dla Warmii i Mazur na lata 2021 - 2027.
Spotkanie oficjalnie otworzyła Pani Katarzyna Koplińska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie. Następnie Pan Janusz Pietruszyński reprezentujący Firmę KONCEPT KONSULTING z Elbląga dokonał podsumowania dotychczas przeprowadzonych spotkań on-line dotyczących budowania strategii promocji sektora ekonomii społecznej w regionie.
W trakcie spotkania ekspert omówił kluczowe zagadnienia, które należy rozważyć w kontekście planowania przyszłych działań w obszarze promocji przedsiębiorczości społecznej
na Warmii i Mazurach. Bez względu na to czy do najbliższych działań wykorzystamy media lokalne czy regionalne należy mieć na uwadze następujące zagadnienia:
1) Marka organizacji/ Marka kompetencji pracownika.
2) Proporcje ekspozycji „EB”.
3) Wybór kanałów komunikacji / Dobór odpowiednich formatów.
4) Wideo vs txt+ foto / Zasięg vs Zaangażowanie pracownika.
5) Nowa rola rozrywki / Magnes konsumpcji.
6) Treści SMART.
W dalszej części spotkania odbyła się wizyta studyjna po kompleksie Kuźni Społecznej, podczas, której Pani Jolanta Markiewicz kierownik działu promocji w olsztyńskiego Banku Żywności oprowadziła uczestników prezentując sale warsztatowe opowiadając o działalności Kuźni Społecznej oraz o zjawisku niemarnowania żywności, a także problematyce zdrowego odżywiania się.
Następnie po wizycie studyjnej uczestnicy spotkania wzięli udział w zdalnym XII Ogólnopolskim Spotkaniu Ekonomii Społecznej OSES2021, które przebiegało pod hasłem „EKONOMIA SPOŁECZNA DLA MŁODYCH”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Stałą Konferencję Ekonomii Społecznej (#SKES).
Konferencja odbywała się w formule hybrydowej. Część uczestników łączyła się zdalnie poprzez portal społecznościowy Facebook, na którym trwała transmisja na żywo, a część prelegentów i zaproszonych gości wraz z organizatorami znajdowała się w studio nagraniowym
w Warszawie. Całe wydarzenie podzielone było na bloki tematyczne, poświęcone takim zagadnieniom jak finansowanie sektora spółdzielczego, dobre praktyki innowacji społecznych,
a także nowe trendy w spółdzielczości socjalnej.
Podczas spotkania zaprezentowano film przedstawiający sylwetkę założyciela
i wieloletniego patrona i ambasadora Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej śp. Pana Henryka Wujca.
W trakcie trwania konferencji zgromadzeni internauci jak i zaproszeni goście w studio mieli okazję wysłuchać prelekcji i panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli m.in.: Pan Cezary Miżejewski - krajowy ekspert polityki społecznej, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych, Pani Joanna Wardzińska - przewodnicząca Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej SKES, Pani Aleksandra Dmitruk - Zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pan Paweł Chorąży - Dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego.
W dalszej części konferencji on-line udział wzięli mniej znani szerokiej publiczności innowatorzy społeczni, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach i przemyśleniach związanych z sektorem ekonomii społecznej. Ideą innowatorów społecznych było pokazanie młodym ludziom, że przedsiębiorczość społeczna może być ciekawą alternatywą do znalezienia pracy. Nie zawsze znalezienie zatrudnienia w zagranicznych korporacjach mających swoje siedziby w Polsce może dać tyle satysfakcji i radości co sektor spółdzielczy.
Puentą tych wystąpień było to, że aby zmienić świat, należy stawiać na edukację w kierunku ekonomii społecznej, włączeniu społecznemu, kooperacji oraz poszukiwaniu innowacyjnego modelu prowadzenia biznesu w Polsce.
W trakcie trwania spotkania on-line równolegle zorganizowane zostały dla pracowników Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej tzw. stoliki marketingowe, gdzie poszczególni przedstawiciele ze Stowarzyszenia ADELFI w Ełku, ze Stowarzyszenia WAMA-COOP w Olsztynie, z Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA oraz Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Elblągu odbywali indywidualne konsultacje z Panem Januszem Pietruszyńskim.
W trakcie spotkań zakulisowych z ekspertem przedstawiciele OWES mieli okazję i szansę do wymiany zdań oraz poglądów nt. skuteczności prowadzonych kampanii informacyjnych
w kontekście ogłaszanych naborów w projektach dotacyjnych OWES.
Drugiego dnia Pan Dariusz Jóźwiak w imieniu Pani dyrektor ROPS podsumował poprzedni dzień spotkania sieci OWES i jednocześnie zaprezentował tematykę, z którą w dniu 5 listopada będą się mierzyli przedstawiciele OWES.
W trakcie drugiego dnia sieci OWES prezentowane były tematy, które wymagały przedyskutowania i wypracowania wspólnego stanowiska na forum sieci OWES. Pierwsze zagadnienie dotyczące zmian w formule i wsparciu powiatowych zespołów ds. ekonomii społecznej zaprezentowała Pani Aneta Makowska-Bojsza ze Stowarzyszenia Adelfi w Ełku.
Następnie poruszono temat zmian w regulaminie Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej, który został przedstawiony przez Pana Macieja Bielawskiego – wiceprezesa Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Elblągu.
W dalszej części spotkania Pan Krzysztof Margol opowiedział o możliwych formach współpracy OWESów z Lokalnymi Grupami Działania w regionie.
Następnie Pan Mateusz Dobkowski – przedstawiciel OWES-u w Olsztynie opowiedział o dobrych przykładach współpracy OWES ze środowiskiem szkolnym na szczeblu szkół ponadpodstawowych w kontekście upowszechniania i promocji przedsiębiorczości społecznej w regionie Warmii i Mazur.
Na zakończenie spotkania dyskutowano na temat nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i roli OWES w przyszłym programie operacyjnym pn. Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027.
Dyskusję moderował Pan Maciej Bielawski, który jednocześnie akcentował zagrożenia jakie mogą pojawić się dla sektora ekonomii społecznej w nowym okresie programowania.
Spotkania podsumowała i zakończyła Pani Katarzyna Koplińska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie.