W dniu 31 marca 2023 r. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie  w ramach projektu pt. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” zorganizował seminarium dla przedstawicieli powiatowych/ miejskich zespołów ds. ekonomii społecznej na poziomie regionalnym pt. „Usługi społeczne – jak zaplanować ich rozwój w JST?”. 

Wydarzenie to skierowane było do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej, instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, a także przedstawicieli sektora edukacji i biznesu oraz ośrodków wsparcia ekonomii społecznej z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy również są członkami powiatowych/miejskich zespołów ds. ekonomii społecznej w poszczególnych powiatach. Spotkanie odbyło się w podmiocie ekonomii społecznej, tj. w Kuźni Społecznej w Olsztynie.

Tematem przewodnim spotkania były usługi społeczne. Celem spotkania była również popularyzacja działań związanych z deinstytucjonalizacją usług społecznych.

Seminarium oficjalnie otworzyła Pani Katarzyna Koplińska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie. Powitała przybyłych gości i przedstawiła pokrótce program seminarium. Nawiązując do tytułu przewodniego spotkania zwróciła uwagę jak ważne są usługi społeczne i jak zaplanować rozwój w jednostkach samorządu terytorialnego.

Następnie Pan Piotr Kubarewicz, Kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Biskupcu, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Biskupcu zaprezentował temat dotyczący finansowania działań inwestycji związanych z usługami społecznymi. Opowiadał o wypracowanym systemie usług wspierających osoby z niepełnosprawnością. Pan Piotr przedstawił również kluczowe wyzwania związane z budową usług skierowanych do osób z niepełnosprawnościami. Przykładem jest rozwijanie i utrwalanie kręgów wsparcia, rozwijanie asystencji osobistej, usługi wytchnieniowe czy elastyczne formy wsparcia mieszkaniowego osób z niepełnosprawnością intelektualną w tym osób z niepełnosprawnością w stopniu głębokim oraz ze sprzężeniami.

Następnie wystąpiła Pani Katarzyna Koplińska, Dyrektor ROPS w Olsztynie przedstawiając plany i możliwości oraz wyzwania rozwoju usług społecznych w województwie warmińsko-mazurskim obowiązujące w przyszłej perspektywie. Wymieniła podstawowe dokumenty strategiczne, na podstawie których ROPS opracowuje Warmińsko-Mazurski Plan Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji. W związku z tym przedstawiła jakie są jego założenia i cele.

Po tym wystąpieniu, Pan Maciej Bielawski, Wiceprezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – OWES w Elblągu opowiedział o programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. Głównym celem programu jest transformacja regionu przy zapewnieniu przestrzeni dla jego rozwoju, bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców. Odzwierciedlają one szczególne potrzeby, wyzwania i możliwości stojące przed regionem. Prezentacja zawierała informacje dotyczące przyznanych środków dla samorządu województwa. Zostały omówione zawarte w programie priorytety i przyznane środki finansowe na ich realizację. Świetnym uzupełnieniem tych informacji była prezentacja Pana Wojciecha Fabiszewskiego, Specjalisty ds. Funduszy Europejskich z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego
w Olsztynie. Opowiedział o programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Program stanowi kolejny etap do dalszego rozwoju społecznego
i gospodarczego kraju. W programie FERS będzie realizowane wsparcie na rzecz m.in. poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia. Program skierowany jest do: jednostek samorządu terytorialnego (JST), osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin, rodziców dzieci do lat 3, organizacji  pozarządowych, przedsiębiorców i pracodawców, partnerów społecznych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych, nauczycieli i organów prowadzących szkoły, uczelni, jednostek naukowych, lekarzy, pielęgniarek i innych kadr systemu ochrony zdrowia, podmiotów systemu ochrony zdrowia.

W kolejnej części wydarzenia głos zabrała Pani Izabela Jurzyńska, animator OWES w Elblągu, która w ramach dobrej praktyki opowiedziała o funkcjonowaniu powiatowego zespołu ds. ekonomii społecznej w powiecie ostródzkim. Zespół obecnie liczy 26 osób. Są to przedstawiciele powiatu ostródzkiego i wszystkich gmin (Starostwo Powiatowe, PUP, PCPR, UM/UG, MOPS/GOPS oraz przedstawiciele różnych podmiotów ekonomii społecznej). Są to ludzie zainteresowani tematyką ES i wdrażaniem jej rozwiązań na poziomie samorządu. Informacje o pracy zespołu uzupełnił również Przewodniczący powiatowego zespołu ds. ekonomii społecznej, Pan Mariusz Bojarowski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie.

Po krótkiej przerwie, w drugiej części spotkania odbyły się warsztaty przy stolikach na otwartej przestrzeni, tzw. open space.

Uczestnicy pracowali 4 grupach.

W trakcie otwartej dyskusji uczestnicy seminarium zaproponowali następujące  tematy do rozmów stolikowych:

1/ Jak nie zmarnować środków z FEWiM

2/ Innowacja w usługach społecznych

3/ Warunki dobrego i trwałego systemu usług społecznych w gminie

4/ Plan DI (Plan Deinstytucjonalizacji)

 

zdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę stojącą przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę stojącą przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę stojącą przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w OlsztynieDSC 0762zdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztynie

zdjęcie przedstawia kobietę stojącą przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę  stojących przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę  stojących przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę  stojących przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia scenę, na której znajduje sie napis OPEN SPACE w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztynie

zdjęcie przedstawia materiał promocyjny wykorzystywany przez uczestników podczas seminarium, które odbywało się w Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyznę  siedzącego w recepcji przy sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztynie