W dniu 8 listopada 2019 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się drugie posiedzenie II kadencji Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej Województwa Warmińsko-Mazurskiego (RKRES).

Spotkanie oficjalnie otworzyła i w dalszej części prowadziła Przewodnicząca RKRES Pani Jolanta Piotrowska Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która zapoznała uczestników spotkania z agendą przedmiotowego wydarzenia.

Następnie głos zabrała Pani Magdalena Mańkowska p.o. kierownika  Biura ds. Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej oraz Polityki Prorodzinnej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie. Pani Magdalena zaprezentowała przegląd wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni ostatniego roku w ramach projektu pozakonkursowego samorządu  województwa pt. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach.”

Jednocześnie Pani Magdalena omówiła kalendarz wydarzeń na przyszły 2020 rok, który został poszerzony o działania związane z edukacją i upowszechnianiem wiedzy z zakresu ekonomii społecznej wśród studentów na uczelniach wyższych w woj. warmińsko-mazurskim.

Następnie głos zabrała Pani Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, która omówiła rolę usług społecznych w ramach przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2021-2027. Pani dyrektor zebrała i podsumowała zgłaszane potrzeby środowisk lokalnych uczestniczących w spotkaniach powiatowych zespołów ds. ekonomii społecznej, które odbyły się w okresie od sierpnia do listopada bieżącego roku oraz zaprezentowała najważniejsze obszary z zakresu usług społecznych wymagające wsparcia w przyszłym okresie programowania w osi Włączenie Społeczne.

W dalszej części spotkania wystąpił Pan Marek JarmołowiczWiceprezes Zarządu Fundacji Mazury Media w Olsztynie –Mazury Film Producenci - Zrzeszenie Producentów Audio-Wideo, który opowiedział o roli mediów społecznościowych i telewizji internetowej w promocji sektora ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach. Istnieje ogromna potrzeba stworzenia nowego kanału komunikacji, dzięki któremu skuteczniej będzie można docierać do osób, które mogą zainteresować się tematyką przedsiębiorczości społecznej zarówno w regionie, jak i w Polsce.

Następnie wystąpił Pan Dariusz Jóźwiak specjalista ds. budowania współpracy biznes – nauka –  ekonomia społeczna, który podsumował  wnioski z zagranicznej wizyty studyjnej, która odbyła się w czerwcu 2019 roku  do Hiszpanii. Rozwiązania w sektorze ekonomii społecznej w Hiszpanii znacząco różnią się od tych zastosowanych w Polsce, zarówno pod względem prawnym jak i finansowym. Przepisy prawne w zakresie spółdzielczości socjalnej regulowane są na poziomie autonomicznych samorządów, a nie na poziomie rządowym (państwowym). Dlatego uwarunkowania prawne w Hiszpanii są zróżnicowane w zależności od regionu, w którym są tworzone przedsiębiorstwa społeczne.

Ostatnim prelegentem, który wystąpił podczas drugiego spotkania Komitetu był Pan Damian Staniszewski ekspert z ramienia Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych. Głównym celem wystąpienia przedstawiciela OZRSS było zapoznanie uczestników spotkania z najważniejszymi zmianami w Ustawie Prawo Zamówień Publicznych dotyczących aspektów społecznych w postępowaniach PZP,  które wejdą w życie w 2020 roku.

Podczas  spotkania odbyła się dyskusja wśród członków RKRES dotycząca bieżących spraw w zakresie ekonomii społecznej w regionie. Między innymi głos zabrał Pan Grzegorz Wojasiński Dyrektor ds. Public Affairs Michelin Polska S.A. w Olsztynie, który opowiedział o działaniach społecznych podejmowanych w ostatnim czasie przez największego pracodawcę  w regionie, jakim jest Michelin Polska S.A, tj. projekty związane z wolontariatem pracowniczym.

Następnie wystąpił Pan Marek Borowski Prezes Zarządu Banku Żywności w Olsztynie, który opowiedział o obecnej sytuacji instytucji którą kieruje. Jednocześnie podziękował wszystkim darczyńcom, którzy w tej trudnej sytuacji wsparli i dalej wspierają Bank Żywności w usuwaniu skutków nieszczęśliwego pożaru, który miał miejsce w nocy z 16 na 17 października 2019 roku.           

W drugiej części spotkania odbyło sie spotkanie zespołu ds. współpracy nauki i ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach.

Niewątpliwie ważnym czynnikiem wśród popularyzacji sektora ekonomii społecznej może się okazać organizacja wizyt studyjnych do podmiotów ekonomii społecznej  wśród studentów z regionu. Takie działanie umożliwi szybsze i skuteczniejsze docieranie do środowiska, które może aktywnie włączyć się w proces tworzenia, zakładania i wzmacniania istniejących organizacji obywatelskich III sektora na Warmii i Mazur. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż powinna nastąpić intensyfikacja działań, które przyczynią  się do zwiększenia liczby organizowanych  praktyk i staży przez władze Uczelni na Warmii i Mazurach.  Jest to o tyle ważne, gdyż tylko takie działanie umożliwi skuteczne i praktyczne zdobywanie kompetencji wśród studentów i absolwentów do przyszłej pracy w przedsiębiorstwach społecznych. 

Podczas spotkania głos zabrał Cezary Kurkowski- Prodziekan ds. kształcenia i rozwoju na Wydziale Nauk Społecznych UWM, który opowiedział o działaniach podjętych w ostatnim czasie na Uczelni związanej m. in. z wprowadzeniem przedmiotu – Podstawy Ekonomii Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych.

W dalszej części spotkania wystąpił Pan Jarosław Klimczak  – Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Olsztynie, który zaprezentował działania podejmowane w ramach rozwoju województwa w zakresie turystyki i roli jaką może odegrać sektor.

ekonomii społecznej w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027. Pan Klimczak wspomniał również, iż trwają intensywne prace nad utworzeniem w województwie warmińsko-mazurskim kolejnej 4 inteligentnej specjalizacji „turystyka medyczna”, która z powodzeniem może funkcjonować obok dzisiejszych specjalizacji takich jak: drewno i meblarstwo, ekonomia wody,  czy żywność wysokiej jakości. Jest to o tyle istotne, iż turystyka medyczna na dzień dzisiejszy w Polsce jak i w regionie jest niszą rynkową jeszcze niezagospodarowaną.

W związku z powyższym rodzi się ogromna szansa i wyzwanie dla podmiotów sektora ekonomii społecznej do tworzenia oferty około turystycznej dla turystów przebywających  województwie w celach poprawy zdrowia i spędzenia wolnego czasu. 

Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja wśród członków zespołu dotycząca dalszych planów i propozycji do realizacji w ramach projektu pt. „Ekonomia Społeczna na Warmii i Mazurach”, na rzecz popularyzacji sektora ekonomii społecznej  na Uczelniach w regionie. Mowa tutaj m. in. o  Dniach Ekonomii Społecznej w Elblągu i Olsztynie, wizytach studyjnych dla kadry dydaktycznej i studentów, a także organizacji praktyk i staży dla studentów
w podmiotach ekonomii społecznej.