Korzyści dla gminy wynikające z założenia spółdzielni socjalnej osób prawnych.
Rozmowa z Panem Mateuszem Sobieszczukiem, Prezesem Spółdzielni Socjalnej osób prawnych SĄSIEDZI z siedzibą w Pieniężnie.
Co skłoniło Państwa do założenia Spółdzielni Socjalnej?
Najważniejsza była potrzeba zatrudnienia ludzi do wykonywania najpotrzebniejszych prac w mieście. Ludzi, którzy mają często kwalifikacje, ale nie mogą znaleźć pracy. Dodatkowym impulsem była możliwość otrzymania dofinasowania z Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu, które wykorzystaliśmy przy zakładaniu naszej spółdzielni.
Jak długo funkcjonuje Spółdzielnia Socjalna?
Spółdzielnia Socjalna „Sąsiedzi” powstała na mocy Uchwał: VII /42/19 z 25 kwietnia 2019 r. Rady Miejskiej w Pieniężnie oraz Uchwały VII/45/2019 z dnia 30.04.2019 r. Rady Gminy Lelkowo. Założycielami Spółdzielni jest Gmina Pieniężno wraz z Gminą Lelkowo. Wpis do KRS otrzymała 13.09.2019 roku.
Co jest przedmiotem działalności Spółdzielni Socjalnej?
Głównym celem powstania Spółdzielni jest umożliwienie aktywizacji zawodowej osobom, które są zagrożone wykluczeniem społecznym, w tym także osobom bezrobotnym oraz niepełnosprawnym, które nie są w stanie podjąć albo utrzymać zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Dzięki uczestnictwu Gminy w Spółdzielni możliwe jest zarówno rozwijanie, jak i propagowanie sektora ekonomii społecznej. Poza tym Spółdzielnia Socjalna „Sąsiedzi” realizuje w znacznej mierze zadania własne gminy. Powstałe przedsiębiorstwo skupia się na dwóch aspektach – prowadzeniu stołówki na terenie gminy Lelkowo oraz realizacji zadań komunalnych na terenie gmin Pieniężno i Lelkowo. W zakresie prac komunalnych przedsiębiorstwo zajmuje się całorocznym utrzymaniem czystości i porządku, utrzymaniem terenów zielonych, zarządzaniem cmentarzami komunalnymi, konserwacją dróg gminnych
i powiatowych. W ramach całorocznego utrzymania przedsiębiorstwo wykonuje następujące prace: utrzymywanie czystości ulic, chodników, placów i ścieżek rowerowych, opróżnianie rozmieszczonych na terenie miasta koszy ulicznych co najmniej 2 razy w tygodniu lub w zależności od potrzeb, a w okresie letnim tj. od miesiąca maja do miesiąca września co najmniej 3 razy w tygodniu, utrzymaniem porządku Miejsca Obsługi Rowerzystów mieszczącego się przy ul. Kolejowej
w Pieniężnie (sprzątanie i mycie stołu, ławek, tablic, zamiatanie ręczne, opróżnianie koszy, odśnieżanie), obsługą imprez plenerowych, których organizatorem jest Gmina Pieniężno i jednostki organizacyjne Gminy (ustawianie i opróżnianie pojemników na śmieci), bieżące usuwanie odpadów komunalnych (papiery, butelki, puszki, gałęzie, opakowania plastykowe, itp.), systematyczne usuwanie chwastów rosnących przy krawężnikach i obrzeżach, wywóz nieczystości z ulic, chodników, placów i koszy ulicznych zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku wystąpienia anomalii pogodowych (ulewne opady deszczu, silne wichury itp.) przystąpienie do usuwania ich skutków, bieżące usuwanie z jezdni i chodników zabitych zwierząt, bieżące oczyszczanie ze śniegu, lodu błota i innych nieczystości schodów i chodników, odśnieżanie i zwalczanie śliskości nawierzchni lub gołoledzi z ulic, chodników i placów wraz z posypywaniem mieszanką soli, bieżące oczyszczanie ze śniegu, lodu, błota
i innych nieczystości schodów i chodników, skutki zjawiska powodującego śliskość (gołoledź, śliskość pośniegowa, zalodzenie, szadź itp.), zapewnienie przejezdności wyjazdów z posesji i skrzyżowań z drogami bocznymi na drogi główne. W zakresie utrzymania zieleni miejskiej przedsiębiorstwo natomiast zajmuje się: wykaszaniem ręcznym i mechanicznym terenów zielonych, konserwacją przystanków i placów zabaw na terenie gminy Pieniężno, przycinaniem drzew i krzewów na działkach gminnych oraz zarządzaniem cmentarzem komunalnym w Pieniężnie.
Ponadto, spółdzielnia dzięki zatrudnieniu mieszkańców ościennych gmin realizuje reintegrację społeczno-zawodową. Dodatkowo ma możliwość realizowania działań na rzecz społeczności lokalnej.
Ilu pracowników obecnie zatrudnionych jest w Spółdzielni Socjalnej?
Obecnie zatrudniamy 22 osoby. Wszystkie zatrudnione w spółdzielni osoby były bezrobotne, pierwszych 10 osób zatrudniliśmy w ramach uzyskanej maksymalnej dotacji poprzez OWIES w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 wraz ze wsparciem pomostowym. Pozostałe osoby zatrudniliśmy w ramach współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Braniewie ze środków z Funduszu Pracy oraz projektów
z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
W jaki sposób zarabia się w Spółdzielni Socjalnej?
Większość dochodu generują prace powierzone przez gminę Pieniężno
w ramach prac komunalnych. Spółdzielnia zajmuje się całorocznym utrzymaniem czystości i porządku, utrzymaniem terenów zielonych, zarządza cmentarzami komunalnymi, konserwuje i sprząta drogi gminne i powiatowe. Dodatkowo prowadzi stołówkę na terenie gminy Lelkowo, w której przygotowywane są posiłki dla dzieci ze szkół podstawowych w Lelkowie, Zagajach i Piotrowcu, a także rozwożone dla osób prywatnych w ramach wykupionego cateringu.
Wszyscy pracownicy zatrudnieni są na umowę o pracę, dodatkowo otrzymują premie uznaniowe.
Skąd pozyskano fundusze na rozwój spółdzielni, zakup maszyn, sprzętu, remont siedziby i magazynów należących do spółdzielni socjalnej?
Złożyliśmy wniosek do Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej
w Elblągu, który w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2014-2020 wsparł finansowo naszą spółdzielnię w formie dotacji. Udzielił nam wsparcia pomostowego oraz na każdą zatrudnioną uprawnioną osobę otrzymaliśmy dofinasowanie w kwocie 24 tys. zł. W ciągu blisko 2 lat naszej działalności pozyskaliśmy 738 307,82 złotych dotacji i wykorzystaliśmy 82% dopuszczalnego w UE wsparcia środkami publicznymi.
Jak spółdzielnia socjalna poradziła sobie w trakcie trwania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 ?
W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 pracownicy spółdzielni socjalnej organizowali dostawy produktów żywnościowych dla osób starszych i zamkniętych w domach także z powodu kwarantanny lub choroby COVID-19, objętych programem pomocy społecznej przez ośrodki pomocy społecznej dwóch gmin: Pieniężna i Lelkowa.
Jakie korzyści wynikają z założenia spółdzielni socjalnej osób prawnych (dla obu gmin)?
Największą korzyścią jest możliwość skorzystania z tzw. zamówień in house,
z których możemy korzystać, gdyż członkami spółdzielni są wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego. To pomogło nam w otrzymaniu zadań, które wcześniej realizowane były w ramach przetargów nieograniczonych przez przedsiębiorstwa spoza naszych gmin. Dodatkowo wykonujemy prace, które wcześniej były zlecane spółce komunalnej z siedzibą w Pieniężnie, która zawiesiła swoją działalność. Na tę okoliczność powstała potrzeba przejęcia prac wykonywanych przez spółkę, która zajmowała się utrzymaniem cmentarzy, sprzątaniem miasta czy też zajmowaniem się zielenią. Dzięki otrzymaniu pozwolenia od Sanepidu na prowadzenie stołówki poprzez spełnienie wszystkich wymogów higienicznych posiłki dla dzieci w ramach dożywiania przygotowywane są na miejscu, wcześniej przywożone były z Elbląga.
Dzięki istnieniu spółdzielni pracę ma ponad 20 osób, które w większości były długotrwale bezrobotne. Wykonują pracę, za którą otrzymują należne im wynagrodzenie, co ma wpływ na ich sytuację bytową. Ma to także wpływ na gospodarkę budżetową gmin, do których wpływają podatki dochodowe z PIT i CIT.
Jakie są plany, kiedy skończą się dotacje?
Dotacji już nie otrzymujemy, ale przeglądamy ogłoszenia konkursów dla przedsiębiorstw społecznych. Chcemy trwać i pracować jak do tej pory. Mamy sporo pomysłów na rozszerzenie działalności naszej spółdzielni. Liczymy na zmiany
w regulaminach naborów wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, co pozwoli nam na ubieganie się o dotacje na kolejne tworzone miejsca pracy.