W dniu 2 marca 2020 roku o godzinie 10:00 w sali 201 w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, odbyło się drugie spotkanie Zespołu ds. opracowania Wojewódzkiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. W spotkaniu wzięli udział również nowi członkowie zespołu powołani Uchwałą Nr 9/98/20/VI z 25.02.2020 roku, wśród których znaleźli się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego z Departamentów: Turystyki, Sportu, Kultury i Edukacji, Zdrowia, Obszarów Wiejskich oraz Polityki Regionalnej.                                                                                                                                          

Przybyłych gości przywitała w imieniu Pani Jolanty Piotrowskiej Członka Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pani Wiesława Przybysz - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, która wprowadziła zebranych w tematykę działań związanych z kolejnym etapem opracowania Wojewódzkiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej Warmia i Mazury na lata 2021-2025.                                                                                                                                     

Następnie głos zabrał Pan Piotr Stronkowski ekspert z ramienia Fundacji Idea Rozwoju (FIR) z Serocka. Moderator  zapoznał uczestników z planowanymi celami i metodami pracy podczas zaplanowanych w tym dniu warsztatów roboczych.                                                         

W dalszej części spotkania Pani Magdalena Mańkowska p.o. kierownika  Biura ds. Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej oraz Polityki Prorodzinnej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, zaprezentowała wyniki dokonanej przez pracowników ROPS diagnozy, stanowiącej element  opracowania Wojewódzkiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej Warmia i Mazury na lata 2021-2025.                                

W dalszej części spotkania przeprowadzono warsztaty w oparciu o metodę analizy strategicznej informacji SWOT (Strengths – mocne strony, Weaknesses – słabe strony, Opportunities - szanse, Threats – zagrożenia). Każda z grup pracowała nad innym obszarem. Celem prac w grupach była walidacja materiału wypracowanego na grudniowym spotkaniu w 2019 roku. Podczas burzy mózgów  uczestnicy analizowali i dokonywali gradacji obszarów problemowych wymagających interwencji w tworzonym dokumencie o charakterze operacyjno wdrożeniowym.                                                                                                                               

W wyniku przeprowadzonych warsztatów dokonano korekt w dotychczas opracowanej analizie SWOT, którą następnie publicznie na forum całej grupy prezentowali wytypowani przedstawiciele grup: Maciej Bielawski ze Stowarzyszenia ESWIP, Dariusz Jóźwiak,  Magdalena Mańkowska przedstawiciele ROPS oraz Maria Micińska z Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. 

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli za zadanie wyartykułować główne palące  problemy w całym  sektorze ekonomii społecznej,  które staną się przesłanką do wypracowania celów i kierunków Wojewódzkiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej Warmia i Mazury na lata 2021-2025 (WPRES).

Następnie Pan Piotr Stronkowski  zaprezentował ww. wnioski na przykładzie  drzewa problemów, które wspólnie z uczestnikami zostało omówione i odpowiednio zhierarchizowane. Grupa wyartykułowała  kluczowe wnioski, na które ekonomia społeczna jako ważny instrument polityki społecznej może mieć wpływ:

- Problem starzenia się społeczeństwa, co związane jest z depopulacją niektórych miejscowości, a także rosnącym zapotrzebowaniem na usługi społeczne;

-Potrzebę aktywizacji zawodowej osób biernych zawodowo, do których trudno jest obecnie dotrzeć instytucjom publicznym;                                                                                               

- Potrzebę modyfikacji  narzędzi i instrumentów instytucji rynku pracy, które będą dostosowane do potrzeb i możliwości grup biernych zawodowo.  

Na zakończenie spotkania moderator zaproponował, aby grupa zastanowiła się nad opracowaniem nowego celu głównego Wojewódzkiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej Warmia i Mazury na lata 2021-2025. Ekspert zaprezentował dotychczasowy cel główny WPRES, który został przez uczestników poddany dyskusji.

Z uwagi na zmiany na rynku pracy, zmniejszenie skali bezrobocia oraz spłycenie znaczenia zjawiska wykluczenia społecznego, uczestnicy podjęli decyzję, aby nowy cel główny WPRES brzmiał następująco:

 „Zwiększenie udziału ekonomii społecznej w społecznościach lokalnych województwa warmińsko-mazurskiego”.

 

IMG 7365IMG 7365IMG 7365IMG 7365IMG 7365

IMG 7383IMG 7383IMG 7383IMG 7383IMG 7383IMG 7383IMG 7383IMG 7383