W dniu 11 stycznia 2017 r. w Olsztynie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warminsko-Mazurskiego zorganizowałseminarium seminarium pt. „Wokół ekonomii społecznej-powiązania między nauką, biznesem a ekonomią społeczną“ , w ramach projektu pozakonkursowego pt. „Ekonomia Społeczna na Warmii i Mazurach”, które odbyło się e Centrum ERANOVA.
Spotkanie skierowane było do przedstawicieli uczelni wyższych, zrzeszeń pracodawców, kuratorium oświaty oraz przedstawicieli lokalnych i regionalnych podmiotów działających na rzecz rozwoju ekonomii społecznej. Jego ideą było przybliżenie przedstawicielom świata nauki i biznesu zagadnień ekonomii społecznej i zapoczątkowanie budowania sieci powiązań pomiędzy nauką, sferą biznesu i ekonomią społeczną na poziomie regionalnym w celu nawiązania stałej współpracy.
Spotkanie rozpoczęła Dyrektor ROPS Wiesława Przybysz, która omówiła najważniejsze zagadnienia związane ze stanem wdrażania ekonomii społecznej w województwie warmińsko-mazurskim. Dyrektor ROPS przekazała informacje na temat działań podejmowanych przez Samorząd Województwa dotyczących rozwoju ekonomii społecznej w regionie oraz zadań zrealizowanych dotychczas w projekcie pozakonkursowym ROPS.
Podczas seminarium Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA“ wraz z przedstawicielami kadry dydaktycznej z uniwersytetów zagranicznych (m.in. Austrii, Niemiec, Irlandii) zaprezentowała efekty realizacji międzynarodowego projektu dotyczącego innowacji społecznych na obszarach wiejskich, w którym jest partnerem. Podczas seminarium wystąpili:
- Profesor Matthias Fink jest szefem Instytutu Innowacji na Uniwersytecie Johannesa Keplera w Linz w Austrii i profesorem Innowacji I Przedsiębiorczości w Instytucie Międzynarodowych Praktyk Zarządzania w Anglia Ruskin University w Cambridge w Wielkiej Brytanii.
- Doktor Johannes Gartner jest adiunktem w Instytucie Zarządzania Innowacjami (IFI) na Uniwersytecie Johannesa Keplera w Linzu. Johannes jest doktorem Nauk Społecznych i Ekonomii z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu,
- Doktor Ralph Richter jest starszym pracownikiem naukowym w Instytucie Badań Przestrzenno-Społecznych im. Leibniza w Erkner w Niemczech i zastępcą kierownika Departamentu Dynamiki Komunikacji, Wiedzy i Rozwoju Przestrzennego.
W programie spotkania znalazł się blok poświęcony przedstawicielom uczelni wyższych, dotyczący oferty kształcenia z obszaru ekonomii społecznej. Studenci mogą wspierać funkcjonowanie podmiotów ekonomii społecznej, zarówno jako osoby znajdujące w tych podmiotach w przyszłości zatrudnienie lub jako potencjalni pracownicy administracji lub przedsiębiorcy podejmujący współpracę z PES. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie idei ekonomii społecznej wśród młodzieży. Doświadczeniami Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie- realizatora studiów podyplomowych z zakresu ekonomii społecznej w latach 2013-2014 podzieliła się dr Ewa Szerszeń.
Następnie uczestnicy seminarium wysłuchali prelekcji dr inż. Beaty Płoszaj-Witkowskiej z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
w Olsztynie dotyczącej realizacji studiów podyplomowych z zakresu ”Hortiterapii”. Studia z zakresu ”Hortiterapii” są studiami podyplomowymi dokształcającymi z wykorzystaniem wiedzy ogrodniczej i pracy w zakresie prowadzenia zajęć z osobami niepełnosprawnymi, niewydolnych umysłowo, ludzi z uszkodzeniami fizycznymi (wylew, paraliż), w depresji, a także osób starszych, z problemami sensorycznymi, a także alkoholików i narkomanów oraz w leczeniu dzieci autystycznych, otyłych, dzieci które mają trudności w szkole (z ADD, ADHD). Profesjonalni terapeuci z zakresu ogrodoterapii mogą być zatrudnieni w społecznych i prywatnych placówkach służby zdrowia: szpitalach, domach opieki, domach starców, hospicjach, przedszkolach, gospodarstwach agroturystycznych, w tzw. „zielonych farmach” jako dodatkowy dochód dla gospodarstwa rolniczego, w którym są prowadzone
Kolejnym punktem seminarium było wystąpienie Pawła Wojciechowskiego- specjalisty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu- w temacie: Aspekty społeczne w biznesie- CSR.
Paweł Wojciechowski to menedżer z wieloletnim doświadczeniem w zróżnicowanym środowisku biznesowym, mający na koncie wiele zrealizowanych z sukcesem działań w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu.
Na zakończenie spotkania wypowiedzieli się przedstawiciele Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z naszego województwa w temacie „Ekonomia społeczna szansą dla młodych ludzi na lokalnym rynku pracy”. Jako pierwszy wystąpił Maciej Bielawski z OWIES Elbląg, który opowiedział o wyzwaniach dotyczących rozwoju ES w regionie i potrzeby współpracy OWES
z uczelniami i ośrodkami badawczymi. Następnie z prelekcją na temat edukacji młodzieży – oraz spółdzielczości uczniowskiej wystąpił Remigiusz Dobkowski z OWES Olsztyn. Natomiast
o spółdzielniach socjalnych jako ciekawych miejscach pracy dla młodych ludzi wypowiedziała się Urszula Podurgiel-przedstawiciel OWIES EŁK.