W dniu 7 czerwca 2019 r. w Olsztynie Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zorganizował konferencję pt. „Ekonomia społeczna w turystyce Warmii i Mazur” w ramach obchodów VII Warmińsko - Mazurskich Dni z Ekonomią Społeczną. Wydarzenie finansowane było w ramach projektu pozakonkursowego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach“ na lata 2018-2020.
Konferencja skierowana była do przedstawicieli branży turystycznej, jednostek samorządu terytorialnego, jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej, instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, a także przedstawicieli sektora edukacji i biznesu oraz kadry ośrodków wsparcia ekonomii społecznej z województwa warmińsko-mazurskiego.
W najważniejszym tegorocznym regionalnym wydarzeniu udział wzięło ponad 120 osób z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Konferencję otworzyła Pani Katarzyna Koplińska, Zastępca dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat roli ekonomii społecznej w rozwoju regionalnym na przykładzie regionu Umbria we Włoszech. Przedstawiciele z Włoch, którzy przybyli do Polski w ramach zawartego przez Samorząd Województwa porozumienia o współpracy ponadregionalnej z regionem Umbrii to: Dott. ssa Anna Lisa Lelli, Enrico Libera, Carlo di Somma.
Następnie wystąpiła Pani Grażyna Leszczyńska – Członek Zarządu Spółdzielni Socjalnej Mazurskie Morze Możliwości, która zaprezentowała wykład dot. Budowanie oferty turystycznej wokół lokalnych zasobów przy wykorzystywaniu środków z Unii Europejskiej. Pani Grażyna Leszczyńska jako członek sektora spółdzielczego podzieliła sie swoimi doświadczeniami związanymi z ubieganiem się o dotacje na budowanie infrastruktury turystycznej na Warmii i Mazur ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 przez podmioty ekonomii społecznej. Przykładem podmiotu, który z powodzeniem pisał, składał wnioski i otrzymywał dofinansowanie w formie zwrotnej oraz bezzwrotnej jest Spółdzielnia Socjalna „Korab” z siedzibą w Orzyszu. Przedsiębiorstwo Społeczne na co dzień prowadzi usługi morskie i śródlądowe na terenie Zalewu Wiślanego oraz Helu. W roku 2018 Spółdzielnia za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Mazurskie Morze” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa na lata 2014-2020 wybudowała pomost pływający na jeziorze Orzysz. Wartość inwestycji to blisko 56.580,00zł. Dofinansowanie było na poziomie 70% w kwocie 39.606,00
W kolejnej część konferencji wystąpił Pan Michał Grajewski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Inspiratornia” z Elbląga, który opowiedział licznie przybyłym gościom o Sile mediów społecznościowych w rozwoju StartUp-ów ekonomii społecznej na przykładzie kanału YouTube. Pan Michał, który na co dzień występuje pod artystycznym pseudonimem „Kapitan Przyczepa”, pokazał jak ważną rolę w budowaniu wiarygodności i potencjału biznesowego w branży turystycznej może odegrać internetowy kanał społecznościowy YouTube. Pan Michał wraz ze swoimi znajomymi i bliskimi założył Przedsiębiorstwo Społeczne, które pomimo, iż nie działa w Polsce jeszcze rok już osiąga ogromne sukcesy biznesowe. Jego pseudonim artystyczny znany jest wszystkim osobom, które chociaż trochę interesują się kamperami, campingiem i wszystkim co z tym jest związane. Pan Michał opowiedział również o blaskach i cieniach swojej popularności
w Internecie.
Kolejnym prelegentem, który zawitał do Olsztyna z końca granic województwa był Pan Dariusz Morsztyn – Wódz Naczelny Stowarzyszenia Harcerski Ruch Ochrony Środowiska im. Świętego Franciszka z Asyżu. Pan Dariusz szerzej znany w środowisku jako „Biegnący Wilk“ opowiedział
o niespotykanym miejscu jakim niewątpliwe jest obszar Republiki Ściborskiej. Miejsce, którego próżno szukać na mapach, położone jest na skraju dwóch powiatów - węgorzewskiego oraz gołdapskiego. Republika Ściborska to jedno z nielicznych naturalnych miejsc w regionie Warmii
i Mazur, gdzie ostatnie budowle powstały jeszcze przed II wojną światową. Obecnie powstają tam muzea tzw. Chaty Traperskie. W republice Ściborskiej panują zupełnie inne zasady niż na terenie całego województwa. Zabrania się tam spożywania alkoholu, wyrobów tytoniowych czy grillowania. Wszystko musi tam być zgodne z harmonią życia, w zgodzie z naturą. Nic więc dziwnego, że to miejsce chętnie odwiedzane jest przez miłośników survivalu.
Po przerwie uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać prelekcji Pana Dariusza Grzebały Prezesa Stowarzyszenia Łyńskiego Centrum Rozwoju „AŁNA”: Wioski tematyczne szansą rozwoju ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach. Pan Dariusz opowiedział jak doszło do założenia Przedsiębiorstwa Społecznego na bazie wsi z motywem przewodnim. Pan Prezes wspominał również o tym, iż idea jego pomysłu narodziła się podczas pobytu w Przedsiębiorstwie Społecznym „Garncarska Wioska” w Kamionce koło Kanigowa w powiecie nidzickim. Należy pamiętać, iż Stowarzyszenie Łyńskie Centrum Rozwoju „AŁNA” położone jest na terenie parku krajobrazowego w rezerwacie przyrody „Źródła Rzeki Łyny”. To dzięki bogactwu naturalnemu Stowarzyszenie może wykorzystywać walory przyrody do prowadzenia działalności gospodarczej opartej przede wszystkim na ruchu turystycznym. Dużym wyzwaniem dla organizacji jest zadbanie o to by po sezonie, który w Polsce jest niestety krótki przyciągnąć również turystów. Przedsiębiorstwo Społeczne na co dzień prowadzi Sklepik z pamiątkami i napojami w środku rezerwatu, a ponadto oferuje odwiedzającym indywidualnie lub grupowo zwiedzanie źródeł Łyny, zabytkowego kościoła, cmentarza pobitewnego, warsztaty mydlarskie, wiejskie party, ogniska integracyjne, wydarzenia kulturalne, a także posiada w swoich zasobach ofertę świąteczną - Wielkanocną oraz Bożonarodzeniową.
Na zakończenie prelekcji wystąpiła Pani Ewa Daniszewska Prezes Stowarzyszenia „Sportowe Pasje” w Stradunach, która opowiedziała jak pasje i hobby można przekuć na prowadzenie działalności gospodarczej w charakterze Przedsiębiorstwa Społecznego. Ważne jest, iż firma społeczna z powodzeniem może oferować przybyłym na Mazury atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu w postaci wypożyczania sprzętu wodnego. Mimo, iż organizacja nie ma swojej siedziby w paśmie największych jezior Warmii i Mazur takich jak: Śniardwy, Mamry, Niegocin itd. to przybyłym turystom oferuje niezatłoczone i komfortowe warunki do żeglowania na jeziorze Starduńskim.
Konferencje zakończył panel dyskusyjny, do którego zaprosiła prowadząca tę konferencję Pani Marta Gołąb-Kocięcka z Telewizji TVP Olsztyn. W dyskusji udział wzięli m in. Pan Kamil Purłan Prezes Fundacji Projekt Arche w Wydminach, Jarosław Klimczak – Prezes Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Piotr Stobniak – Prezes Spółdzielni Socjalnej „Negocjator” w Liksajnach, Grażyna Leszczyńska – Członek Zarządu Spółdzielni Socjalnej Mazurskie Morze Możliwości, Michał Grajewski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Inspiratornia” z Elbląga.