Warmińsko-Mazurski Plan Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji na lata 2023-2025
Umowa Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce z 30 czerwca 2022 r. wskazuje, że należy dążyć do deinstytucjonalizacji usług społecznych poprzez zwiększenie ich dostępności oraz przejście od opieki instytucjonalnej (świadczonej w różnego rodzaju placówkach) do opieki świadczonej w lokalnych społecznościach.
Wzmocnienie procesu deinstytucjonalizacji usług będzie możliwe m.in. dzięki działaniom zaplanowanym w Strategii Rozwoju Usług Społecznych - polityka publiczna do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.) przyjętej 15 czerwca 2022 r. przez Radę Ministrów. Jako jedno z kluczowych działań przewiduje ona m.in. tworzenie i wdrażanie lokalnych i regionalnych planów deinstytucjonalizacji usług. Zgodnie z przyjętym dokumentem Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej otrzymał zadanie przygotowania planu rozwoju usług społecznych i deinstytucjonalizacji dla województwa warmińsko-mazurskiego.
Usługi społeczne są ważnym elementem polityki społecznej państwa. Stanowią odpowiedź na wiele obserwowanych obecnie procesów jak zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa, przeobrażenia rynków pracy, wzrost liczby osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i osób z niepełnosprawnościami, nowe zapotrzebowanie na kompetencje i kwalifikacje, przeobrażenia w obrębie rodziny, nowe formy wykluczenia społecznego, nowe ryzyka socjalne.
Zapewnienie powszechnego dostępu do wysokiej jakości usług społecznych ma realny wpływ na poprawę jakości życia osób i rodzin. Usługi społeczne powinny być dostępne dla każdej osoby zgłaszającej takie zapotrzebowanie, a w szczególności dla grup zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym, tj. osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami, migranci, rodziny, w tym dzieci i młodzież przebywające w pieczy zastępczej, osoby w kryzysach: psychicznym, bezdomności, uzależnień i przemocy.
Deinstytucjonalizacja usług społecznych to proces przechodzenia od opieki instytucjonalnej do usług świadczonych w społeczności lokalnej. Proces ten przebiegać będzie stopniowo poprzez uruchamianie nowych usług i nowych miejsc świadczenia usług w środowisku, tak by zapełnić obecnie istniejącą lukę pomiędzy opieką domową, a instytucjonalną opieką całodobową.
Warmińsko-Mazurski Plan Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji na lata 2023-2025 został opracowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przy wsparciu Zespołu ds. rozwoju usług społecznych i deinstytucjonalizacji w województwie warmińsko-mazurskim, powołanego Uchwałą Nr 62/717/22/VI Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 13 grudnia 2022 r., składającego się z ekspertów zewnętrznych.
Jego ogólnowojewódzki charakter umożliwia zaplanowanie procesu deinstytucjonalizacji usług społecznych w sposób uporządkowany, ustrukturyzowany, w oparciu o dostępne środki europejskie, krajowe i samorządowe.
Założenia planu wynikają z przeprowadzonej diagnozy realizacji i zapotrzebowania na świadczenie konkretnych usług społecznych w poszczególnych grupach objętych interwencją. Diagnoza stanowi załącznik do niniejszego planu.
Warmińsko-Mazurski_Plan_Rozwoju_Usług_Społecznych i Deinstytucjonalizacji.pdf
Warmińsko-Mazurski_Plan_Rozwoju_Usług_Społecznych_i_Deinstytucjonalizacji.docx