zdjęcie przedstawia uczestników wizyty studyjnej z Warmii i Mazur reprezentujących jednostki samorządu terytorialnego

W dniach 25-27 września 2023 roku Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ramach projektu pozakonkursowego samorządu województwa pn. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” współfinansowanego z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 zorganizował wizytę studyjną do podmiotów ekonomii społecznej w województwie pomorskim i zachodniopomorskim dla przedstawicieli JST z województwa warmińsko-mazurskiego.

Głównym celem zorganizowanej wizyty studyjnej była wymiana doświadczeń oraz poznanie  dobrych praktyk. Program wizyty obejmował następujące tematy:

1/ Rewitalizację obszarów miejskich tracących funkcje społeczno-gospodarcze i wykorzystanie potencjału podmiotów ekonomii społecznej na aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

2/ Tworzenie mieszkań chronionych i wspomaganych.

3/ Tworzenie Centrum Usług Społecznych.

4/ Deinstytucjonalizację usług społecznych (realizacja usług opiekuńczych, wytchnieniowych, asystenckich, wsparcie terapeutyczne przez mieszkańców  lokalnej  społeczności).

5/ Zlecanie zadań przez jednostki samorządu terytorialnego podmiotom ekonomii społecznej.

6/ Tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych.

7/ Tworzenie trwałych miejsc pracy dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W wizycie studyjnej uczestniczyło 18 osóbwśród, których byli przedstawiciele Urzędów Miast i Gmin, tj.: Bartoszyc, Bisztynka, Gołdapi, Górowa Iławeckiego, Lidzbarka w powiecie działdowskim, Lidzbarka Warmińskiego, Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego, Ornety, Pasymia oraz Węgorzewa.

Pierwszego dnia uczestnicy rozpoczęli pobyt w Gdańsku, gdzie z pomocą przewodnika zapoznali się z jego rysem historycznym. Po godzinnym zwiedzaniu miasta grupa wyruszyła do podmiotu ekonomii społecznej w Kępicach. Kępicki Ośrodek Sportu i Rekreacji sp. z o. o. powstał w sierpniu 2018 r. Celem jego działalności jest integracja społeczna, popularyzacja sportu, a także zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnej w dziedzinie rekreacji i wypoczynku. Siedziba spółki mieści się w Obłężu, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „SOBÓTKA”.

Ośrodek Sportowy „Sobótka” usytuowany jest w lesie, nad brzegiem jeziora, na obszarze Puszczy Korzybskiej. Ośrodek posiada własny pomost wraz z wypożyczalnią sprzętu wodnego, sauną oraz strzeżone kąpielisko z plażą. Pomost oprócz opalania umożliwia również wędkowanie. Wokół jeziora przebiega urokliwy szlak „Tropem jeża” stworzony specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi oraz ścieżka Nordic Walking. 

W drugiej części dnia uczestnicy udali się do nadmorskiej miejscowości Mielno, gdzie znajduje się siedziba Centrum Integracji Społecznej, które prowadzi hotel. W ramach reintegracji społecznej w Centrum Integracji Społecznej uczestnik Programu Centrum jest objęty wsparciem społeczno–środowiskowym. Obecnie z takiego wsparcia korzysta 20 osób z pobliskich gmin. Część uczestników CIS zostaje pracownikami Hotelu.

Centrum Integracji Społecznej w Mielnie oferuje miejsca noclegowe w nowo zmodernizowanej części składającej się z dwóch budynków. Centrum Integracji Społecznej w Mielnie to miejsce nie tylko przeznaczone do wypoczynku w bliskiej odległości od Morza Bałtyckiego, ale również do organizacji konferencji, szkoleń, eventów oraz spotkań biznesowych.

Po realizacji programu przewidzianego na ten dzień uczestnicy wizyty studyjnej zostali zakwaterowani w ww. hotelu.

Następnego dnia wizyta studyjna rozpoczęła się w Zakładzie Aktywności Zawodowej FENIKS w Karlinie. Organizatorem placówki jest Spółdzielnia Socjalna FENIKS z Białogardu. Spółdzielnia Socjalna FENIKS realizuje projekt pn. „Zaznaj Aktywności - utworzenie ZAZ w Karlinie”, który był dofinansowany z RPO Województwa Zachodniopomorskiego. Obecnie ZAZ zatrudnia 30 osób z niepełnosprawnościami z powiatu białogardzkiego. Miejsca pracy zostały z finansowane ze środków PFRON w kwocie 1 250 000 zł.

W swojej ofercie Zakład Aktywności Zawodowej FENIKS proponuje usługi pralnicze oraz usługi maglowania. Nowoczesna pralnia wodna opiera swoją pracę na ekologicznych środkach chemicznych firmy Christeyns. Proces prania dostosowany jest do rodzaju tkanin i wymogów klienta. 

Kolejnym odwiedzonym miejscem było Centrum Usług Społecznych w Resku. Gmina Resko do 31 maja 2023 roku realizowała pilotażowy projekt pn. „Centrum Usług Społecznych w Resku”. Celem ww. projektu było wypracowanie i przetestowanie modelowego rozwiązania w zakresie integracji i rozwoju usług społecznych skierowanych do mieszkańców Gminy Resko. W ramach projektu został wytworzony pakiet usług społecznych w Gminie Resko.

W ramach potrzeb Centrum Usług Społecznych powstał Klub Seniora Reskowianki. W klubie realizowane są zajęcia sportowe, rozwijające umiejętności i zainteresowania. Prowadzone jest doradztwo, poradnictwo i konsultacje oraz wyjazdy kulturalno-edukacyjne. Kresowianki przygotowały dla uczestników wizyty studyjnej wspaniałe wypieki i dżemy własnej roboty.

Następnym punktem na trasie wizyty studyjnej było Centrum Usług Społecznych w Goleniowie. Misją centrum jest być bliżej ludzi, wspierać ich w integracji i aktywizacji.

Na stronie internetowej CUS (https://cus.goleniow.pl/ ) znajduje się dobrze wypracowany katalog usług społecznych realizowanych na terenie gminy Goleniów.

Po wyczerpującym wykładzie w Centrum Aktywności Lokalnej w Goleniowie o działaniach Organizatorów Lokalnej Społeczności oraz usługach świadczonych przez CUS uczestnicy wizyty udali się do Stargardu,  gdzie mieli okazje spotkać się z przedstawicielami tamtejszego SZOEWS-u oraz przedstawicielami podmiotów ekonomii społecznej.

SZOWES to sieć zachodniopomorska ośrodków wsparcia ekonomii społecznej skupiająca cztery Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej obejmujące swym oddziaływaniem i wsparciem obszar województwa zachodniopomorskiego. Jest to Partnerstwo: Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., Fundacji Nauka dla Środowiska, „4C Centrum Ekonomii Społecznej” sp. z o.o., Fundacji pod Aniołem, Aktywa Plus Emilia Kowalska, Fundacji Inicjatyw Społeczno–Gospodarczych KOMES. Misją SZOWES jest promowanie idei ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej oraz wspieranie rozwoju lokalnego poprzez kompleksowe wsparcie oraz wzmocnienie potencjału podmiotów ekonomii społecznej (PES).

Podczas spotkania o swoich działaniach opowiadała prezes Spółdzielni Socjalnej PĘZINKA z Pęzina w powiecie stargardzkim, która zajmuje się usługami gastronomicznymi, cateringiem oraz wiceprezes Spółdzielni Socjalnej RZEMIOSŁO z siedzibą w Stargardzie. Spółdzielnia Socjalna RZEMIOSŁO została założona w 2022 roku, natomiast z początkiem 2023 roku uruchomiła piec chlebowy w nowej „Piekarni na żywym zakwasie”. Wszystkie wypieki pochodzą ze zdrowych składników od sprawdzonych lokalnych dostawców.

W piekarni-sklepie od samego rana widać wyrabiane różnego rodzaju świeże chleby na zakwasie oraz słodkie drożdżowe wypieki.

Po wspaniałych opowieściach uczestnicy wizyty studyjnej udali się do siedziby Spółdzielni Socjalnej MIEDWIE w Reptowie, gdzie skonsumowali obiad przygotowany przez pracowników ww. spółdzielni.

Spółdzielnia Socjalna MIEDWIE została założona przez Gminę Kobylanka i Parafię Rzymskokatolicką z Reptowa. Ideą jej utworzenia była pomoc w znalezieniu zatrudnienia mieszkańcom gminy Kobylanka oraz poprawa jakości posiłków dla dzieci z terenu gminy.

Głównym zajęciem spółdzielni założonej w 2014 r. jest przygotowanie posiłków dla uczniów szkół gminnych, świadczenie usług cateringowych i porządkowych.

Trzeciego dnia uczestnicy rozpoczęli wizytę studyjną od spotkania z Panią Małgorzatą Kaweńską-Ślęzak, prezeską Fundacji ZDĄŻYĆ z MIŁOŚCIĄ w Koszalinie. Fundacja została zarejestrowana w KRS w 2014 roku, tworzą ją kobiety, które połączyła wspólna pasja, bezinteresowne działanie dla dobra drugiego człowieka. Zgodnie ze swoją misją Fundacja pragnie nieść miłość i pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują. Swoje wsparcie adresuje w szczególności do kobiet, samotnych matek porzuconych przez bliskich, zmagających się z problemami bezdomności i społecznego wykluczenia. W 2015 roku Fundacja otworzyła pierwsze w Koszalinie mieszkanie chronione dla samotnych, bezdomnych matek z małymi dziećmi. Obecnie powstaje drugie takie mieszkanie. Znajdą w nim bezpieczną przystań kolejne mamy ze swymi pociechami. Fundacja ZDĄŻYĆ z MIŁOŚCIĄ jest organizacją pozarządową non profit. Remont i wyposażanie mieszkań chronionych odbywa się dzięki wsparciu darczyńców, sponsorów, wielu firm oraz zwykłych ludzi o wielkich sercach. Na ten cel organizowane są koncerty charytatywne w Filharmonii Koszalińskiej oraz imprezy
w koszalińskich galeriach handlowych EMKA i ATRIUM.

Kolejnym punktem spotkania była wizyta w Centrum Promocji Zatrudnienia w Koszalinie prowadzone również przez Fundację ZDĄŻYĆ z MIŁOŚCIĄ.

Następnie grupa udała się do siedziby Fundacji Nauka dla Środowiska, gdzie Pan Piotr Jaśkiewicz, prezes ww. fundacji opowiedział o jej powstaniu i działaniach. Fundacja Nauka dla Środowiska jest jedną z największych na Pomorzu Środkowym, niezależną filantropijną organizacją pozarządową o statusie pożytku publicznego. Od stycznia 2003 roku działa dla zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych. Udziela kompleksowego wsparcia finansowego, technologicznego oraz merytorycznego. Fundacja stawia na partnerstwo poprzez wspólne wartości i korzyści. Prowadzi własne kampanie i programy społeczne, ponieważ patrzy na lokalne potrzeby przez pryzmat dostępnych zasobów ludzkich, ekonomicznych i przyrodniczych. Wprowadza systemowe i trwałe rozwiązania w samorządach oraz przedsiębiorstwach i społecznościach.

Ostatnim punktem wizyty było Centrum Integracji Społecznej w Rzyszczewie – Różane Rzyszczewo, w Gminie Sławno. Centrum Integracji Społecznej w Rzyszczewie funkcjonuje od 15 listopada 2018 roku. Realizuje projekt pn. „Centrum Integracji Społecznej w Rzyszczewie gmina Sławno. Jest instytucją wspomagającą aktywizację społeczno-zawodową nieaktywnych mieszkańców. Centrum Integracji Społecznej w Rzyszczewie zajmuje się reintegracją społeczną i zawodową osób wykluczonych społecznie, zamieszkujących powiat sławieński oraz realizacją zatrudnienia socjalnego. Celem jego pracy jest zwiększenie szans na zatrudnienie osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem, w szczególności osób bezrobotnych w wieku aktywności zawodowej, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, bezdomnych i z niepełnosprawnościami. Wizyta studyjna pozwoliła naszym uczestnikom zobaczyć mieszkania chronione i wytchnieniowe. Doświadczenia innych miast pokazują, że forma pomocy społecznej, jaką są mieszkania chronione, przynosi dobre efekty w procesie reintegracji społecznej i zawodowej osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i rodzinnej.

Trzydniową wizytę studyjną zorganizowała firma SUN & MORE z siedzibą w Szczecinie.

IMG 2243IMG 2243IMG 2243IMG 2389IMG 2389IMG 2389IMG 2389IMG 2389IMG 2389

IMG 2416IMG 2416IMG 2416IMG 2416IMG 2416IMG 2658IMG 2658IMG 2658IMG 2658IMG 2658IMG 2658IMG 2658

IMG 2619IMG 2619IMG 2619

Zdjęcie przestawia członków Warmińsko-Mazurskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej  kobiety i mężczyzn stojący w sali konferencyjnej

W dniu 17 marca 2023 roku w Olsztynie w ramach projektu pt. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” zorganizowane zostało stacjonarne posiedzenie Warmińsko-Mazurskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej (W-MKRES). W spotkaniu Komitetu I kadencji przypadającej na lata 2023-2026 udział wzięli członkowie W-MKRES oraz pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (ROPS).

Spotkanie oficjalnie otworzył Pan Marcin Kuchciński Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który w imieniu całego Zarządu Województwa przywitał uczestników spotkania i podziękował za chęć członkostwa w przedmiotowym gremium, a następnie przypomniał, iż w skład komitetu wchodzą reprezentanci: zarówno marszałka województwa jak i wojewody, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów ekonomii społecznej, wojewódzkiej rady działalności pożytku publicznego, związków spółdzielczych, instytutów badawczych, uczelni, związków zawodowych oraz organizacji pracodawców.

Następnie głos zabrała Pani Katarzyna Koplińska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, która omówiła program spotkania i przedstawiła kolejność obrad.

Kolejnym punktem posiedzenia W-MKRES było uroczyste wręczenie nominacji dla nowych członków Komitetu I kadencji na lata 2023 – 2026.

Następnym punktem spotkania była autoprezentacja wszystkich członków I kadencji Warmińsko-Mazurskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. W tracie prezentacji

Kolejnym punktem posiedzenia było wystąpienie Pana Dariusza Jóźwiak pracownika Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej - specjalisty ds. współpracy biznes-nauka-ekonomia społeczna, który przybliżył członkom Komitetu najważniejsze kwestie związane z uwarunkowaniami prawnymi funkcjonowania ekonomii społecznej na szczeblu regionalnym, jak i ogólnopolskim. Pan Jóźwiak w oparciu o zapisy nowej ustawy opowiedział o roli i znaczeniu regionalnego Komitetu, którego kadencja będzie trwała 3 lata. Pan Jóźwiak w swoim wystąpieniu odwołał się do historii Komitetu, jego początków, a także zmian, jakie następowały na przestrzeni ostatnich 10 lat. Trzeba pamiętać, że samorząd województwa warmińsko-mazurskiego dostrzegał potrzebę powołania takiego gremium zanim jeszcze został przyjęty w 2014 roku przez Radę Ministrów pierwszy dokument o charakterze operacyjno-wdrożeniowym regulujący sektor ekonomii społecznej czyli Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej.

Na zakończenie swojego wystąpienia Pan Jóźwiak zaprezentował kalendarz najbliższych wydarzeń z udziałem członków W-MKRES zaplanowanych na rok 2023 w ramach ww. projektu.

Kolejnym punktem posiedzenia W-MKRES była dyskusja członków W-MKRES w zakresie propozycji działań mających wpływ na rozwój ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach.

Na zakończenie spotkania członkowie Komitetu mieli okazję wysłuchać prelekcji Pana Kamila Purłana, Prezesa Fundacji Projekt Arche, który w formie dobrej praktyki opowiedział o najważniejszych działaniach podmiotu ekonomii społecznej. Pan Purłan w trakcie swojej prelekcji nawiązał do najważniejszych wydarzeń realizowanych na przestrzeni ostatnich lat przez Fundację, która w 2023 roku została wpisana także na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego. Fundacja Projekt Arche od lat aktywnie wspiera ekonomię społeczną poprzez organizację eventów takich jak: Mistrzostwa Świata z Ekonomią Społeczną, Ekonomia Społeczna nie taka straszna, a także jest partnerem biznesowym w trakcie największej cywilnej imprezy lotniczej w Polsce - Mazury AirShow w Giżycku. Ponadto Fundacja nagrała serię materiałów filmowych o wartościach #WiemŻeWarto, serię filmów animacyjnych dla dzieci o ekonomii społecznej, w których głównym bohaterem jest postać „Archi”, a także przyczyniła się do powstania spółdzielni uczniowskiej „Zgredek” w Szkole Podstawowej nr 1 im . Mikołaja Kopernika w Iławie.

Działania Fundacji zostały dostrzeżone zarówno przez instytucje i organizacje działające lokalnie i regionalne, a także przez media ogólnopolskie. Mazurski Houseboat zwyciężył w plebiscycie Pytania na śniadanie TVP2 na najciekawszą atrakcję współfinansowaną ze środków UE podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) w 2019 roku. Fundacja Projekt Arche w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oferuje usługi czarter Houseboata. Ponadto Fundacja Projekt Arche zajęła II miejsce w konkursie Sternik „Cała Naprzód” w kategorii NGO w 2021 roku. Fundacja obok ww. działań realizuje szereg projektów społecznych, w których najważniejszą misją i celem jest człowiek.

W drugiej części spotkania, członkowie W-MKRES mieli okazję obejrzeć materiały filmowe przygotowane przez podmioty ekonomii społecznej z województwa warmińsko-mazurskiego m.in: jeden z czterech odcinków mini serialu #WiemŻeWarto, a także spot promujący przedsiębiorstwa społeczne z Warmii i Mazur pn. „Ekonomia Społeczna to klucz do przyszłości”.

Na zakończenie posiedzenia Komitetu głos zabrała Pani Beata Januszczyk, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie, która zaprezentowała materiał filmowy przygotowany na potrzeby wizytacji przedstawicieli Komisji Europejskiej w naszym regionie. Spot został przygotowany przez olsztyńską telewizję Kopernik i opowiada krok po kroku o ścieżce wsparcia świadczonej przez kadrę PUP w Szczytnie na rzecz klientów (osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy) z powiatu szczycieńskiego.

Zarządzenie Nr 19/2024 Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 25.01.2024 r.zmieniające Zarządzenie Nr 47/2023 Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
z dnia 17 marca 2023 r. w sprawie powołania składu osobowego Warmińsko-Mazurskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej I kadencji (2023-2026)

Zarządzenie_nr_19_2024_r._Marszałka_Województwa_Warmńśko-Mazurskiego_z_dnia_25.01.2024_r.pdf (Aktualne)

Zarządzenie Nr 47/2023 Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 17.03.2023 r. w sprawie powołania składu osobowego członków I kadencji Warmińsko-Mazurskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej na lata 2023-2026 Zarzadzenie_47_2023_17_03_2023_.pdf (nieaktualne)

Uchwała Nr 8/77/23/VI Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 21 lutego 2023 r.

Uchwała_8_77_23_VI_WMKRES_z_dniia_21.02.2023 r. pdf

DSC 0583

DSC 0583DSC 0583DSC 0583DSC 0583DSC 0583DSC 0583

Zdjęcie Grupowe WMKRES 1

 Alicja Kołakowska Alicja Kołakowska Alicja Kołakowska Alicja Kołakowska Alicja Kołakowska Alicja Kołakowska Alicja Kołakowska Alicja Kołakowska Alicja Kołakowska Alicja Kołakowska Alicja Kołakowska Alicja Kołakowska

Grzegorz WojasińskiGrzegorz WojasińskiGrzegorz WojasińskiGrzegorz WojasińskiGrzegorz WojasińskiGrzegorz WojasińskiGrzegorz WojasińskiGrzegorz WojasińskiGrzegorz WojasińskiGrzegorz WojasińskiGrzegorz Wojasiński

Katarzyna Koplińska dyrektor ROPS

Piotr Kubarewicz Piotr Kubarewicz Piotr Kubarewicz Piotr Kubarewicz

Piotr Stobniak Piotr Stobniak Piotr Stobniak Piotr Stobniak

Tomasz Piłat Tomasz Piłat Tomasz Piłat

Zdjęcie Grupowe WMKRES

W dniu 31 marca 2023 r. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie  w ramach projektu pt. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” zorganizował seminarium dla przedstawicieli powiatowych/ miejskich zespołów ds. ekonomii społecznej na poziomie regionalnym pt. „Usługi społeczne – jak zaplanować ich rozwój w JST?”. 

Wydarzenie to skierowane było do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej, instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, a także przedstawicieli sektora edukacji i biznesu oraz ośrodków wsparcia ekonomii społecznej z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy również są członkami powiatowych/miejskich zespołów ds. ekonomii społecznej w poszczególnych powiatach. Spotkanie odbyło się w podmiocie ekonomii społecznej, tj. w Kuźni Społecznej w Olsztynie.

Tematem przewodnim spotkania były usługi społeczne. Celem spotkania była również popularyzacja działań związanych z deinstytucjonalizacją usług społecznych.

Seminarium oficjalnie otworzyła Pani Katarzyna Koplińska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie. Powitała przybyłych gości i przedstawiła pokrótce program seminarium. Nawiązując do tytułu przewodniego spotkania zwróciła uwagę jak ważne są usługi społeczne i jak zaplanować rozwój w jednostkach samorządu terytorialnego.

Następnie Pan Piotr Kubarewicz, Kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Biskupcu, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Biskupcu zaprezentował temat dotyczący finansowania działań inwestycji związanych z usługami społecznymi. Opowiadał o wypracowanym systemie usług wspierających osoby z niepełnosprawnością. Pan Piotr przedstawił również kluczowe wyzwania związane z budową usług skierowanych do osób z niepełnosprawnościami. Przykładem jest rozwijanie i utrwalanie kręgów wsparcia, rozwijanie asystencji osobistej, usługi wytchnieniowe czy elastyczne formy wsparcia mieszkaniowego osób z niepełnosprawnością intelektualną w tym osób z niepełnosprawnością w stopniu głębokim oraz ze sprzężeniami.

Następnie wystąpiła Pani Katarzyna Koplińska, Dyrektor ROPS w Olsztynie przedstawiając plany i możliwości oraz wyzwania rozwoju usług społecznych w województwie warmińsko-mazurskim obowiązujące w przyszłej perspektywie. Wymieniła podstawowe dokumenty strategiczne, na podstawie których ROPS opracowuje Warmińsko-Mazurski Plan Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji. W związku z tym przedstawiła jakie są jego założenia i cele.

Po tym wystąpieniu, Pan Maciej Bielawski, Wiceprezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – OWES w Elblągu opowiedział o programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. Głównym celem programu jest transformacja regionu przy zapewnieniu przestrzeni dla jego rozwoju, bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców. Odzwierciedlają one szczególne potrzeby, wyzwania i możliwości stojące przed regionem. Prezentacja zawierała informacje dotyczące przyznanych środków dla samorządu województwa. Zostały omówione zawarte w programie priorytety i przyznane środki finansowe na ich realizację. Świetnym uzupełnieniem tych informacji była prezentacja Pana Wojciecha Fabiszewskiego, Specjalisty ds. Funduszy Europejskich z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego
w Olsztynie. Opowiedział o programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Program stanowi kolejny etap do dalszego rozwoju społecznego
i gospodarczego kraju. W programie FERS będzie realizowane wsparcie na rzecz m.in. poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia. Program skierowany jest do: jednostek samorządu terytorialnego (JST), osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin, rodziców dzieci do lat 3, organizacji  pozarządowych, przedsiębiorców i pracodawców, partnerów społecznych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych, nauczycieli i organów prowadzących szkoły, uczelni, jednostek naukowych, lekarzy, pielęgniarek i innych kadr systemu ochrony zdrowia, podmiotów systemu ochrony zdrowia.

W kolejnej części wydarzenia głos zabrała Pani Izabela Jurzyńska, animator OWES w Elblągu, która w ramach dobrej praktyki opowiedziała o funkcjonowaniu powiatowego zespołu ds. ekonomii społecznej w powiecie ostródzkim. Zespół obecnie liczy 26 osób. Są to przedstawiciele powiatu ostródzkiego i wszystkich gmin (Starostwo Powiatowe, PUP, PCPR, UM/UG, MOPS/GOPS oraz przedstawiciele różnych podmiotów ekonomii społecznej). Są to ludzie zainteresowani tematyką ES i wdrażaniem jej rozwiązań na poziomie samorządu. Informacje o pracy zespołu uzupełnił również Przewodniczący powiatowego zespołu ds. ekonomii społecznej, Pan Mariusz Bojarowski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie.

Po krótkiej przerwie, w drugiej części spotkania odbyły się warsztaty przy stolikach na otwartej przestrzeni, tzw. open space.

Uczestnicy pracowali 4 grupach.

W trakcie otwartej dyskusji uczestnicy seminarium zaproponowali następujące  tematy do rozmów stolikowych:

1/ Jak nie zmarnować środków z FEWiM

2/ Innowacja w usługach społecznych

3/ Warunki dobrego i trwałego systemu usług społecznych w gminie

4/ Plan DI (Plan Deinstytucjonalizacji)

 

zdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę stojącą przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę stojącą przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę stojącą przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w OlsztynieDSC 0762zdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia prelegenta stojącego przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztynie

zdjęcie przedstawia kobietę stojącą przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę  stojących przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę  stojących przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę  stojących przy scenie oraz mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia scenę, na której znajduje sie napis OPEN SPACE w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztynie

zdjęcie przedstawia materiał promocyjny wykorzystywany przez uczestników podczas seminarium, które odbywało się w Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyzn i kobiety siedzące w sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztyniezdjęcie przedstawia mężczyznę  siedzącego w recepcji przy sali konferencyjnej Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności w Olsztynie

Zdjęcia przedstawia siedzące osoby zarówno  mężczyźni i kobiety, które znajdują się w sali szkoleniowej w budynku Kuźni Społecznej w Dobrym Mieście

W  dniu 16 stycznia 2023 r. w Dobrym Mieście odbyło się spotkanie  monitoringowe Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z regionu Warmii i Mazur. Miejscem spotkania była siedziba spółdzielni socjalnej „Kuźnia,  założonej przez: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło oddział w Dobrym Mieście oraz Gminę Dobre Miasto.                          

Przedmiotowe wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA – COOP w Olsztynie.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele czterech OWES z województwa warmińsko-mazurskiego, tj.: Stowarzyszenia ADELFI w Ełku, Stowarzyszenia WAMA-COOP w Olsztynie, Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA w partnerstwie z Działdowską Agencją Rozwoju S.A. oraz Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Elblągu. W spotkaniu uczestniczyła również Pani Monika Ćwiek kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście i jednocześnie  przewodnicząca powiatowego zespołu  ds. ekonomii społecznej.

Głównym celem spotkania przedstawicieli sektora ekonomii społecznej było omówienie zagadnień związanych z planowanymi działaniami w ramach realizacji przyszłego  projektu koordynacyjnego ROPS.                             

Podczas  spotkania dyskutowano  także  o potrzebach szkoleniowych kadry OWES w kontekście realizacji projektu ROPS w nowej perspektywie finansowej z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027.

Spotkanie oficjalnie otworzyła Pani Katarzyna Koplińska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, która omówiła program i cele spotkania.

Następnie Pani Magdalena Horyd  koordynator projektu „Ekonomia Społeczna na Warmii i Mazurach” przedstawiła założenia nowego projektu koordynacyjnego ROPS, a także szczegółowo omówiła  obszary  wymagające interwencji , zgodnie z zaleceniami wytycznych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W nowym okresie programowania  każde województwo będzie realizowało tylko jeden projekt niekonkurencyjny  na cały okres programowania UE.  Projekt koordynacyjny ROPS poza dotychczasowymi  zadaniami z obszaru ekonomii społecznej obejmował będzie zakresem wsparcia  także inne obszary tematyczne takie jak: aktywna integracja społeczna i pomoc społeczna,  usługi społeczne i proces  deinstytucjonalizacji, w tym m.in. obszar wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej.

W dalszej części wystąpienia Pani koordynator omówiła szczegółowo 16 obszarów wymagających zaplanowania działań przez ROPS  w ramach nowego  projektu.:

  • organizowanie i wspieranie instytucji pomocy społecznej, podmiotów zajmujących się pomocą i integracją społeczną, instytucji wspierania rodziny, pieczy zastępczej i adopcji oraz ich współpracy;
  • diagnozowanie i monitorowanie sytuacji regionalnej w zakresie usług społecznych, wspierania rodziny i pieczy zastępczej, pomocy i integracji społecznej oraz ES;
  • planowanie interwencji z zakresu usług społecznych, pomocy i integracji społecznej, ES w województwie, w tym w oparciu o zalecenia przygotowane przez MRiPS;
  • wzmocnienie potencjału instytucjonalnego, organizacyjnego oraz kompetencyjnego instytucji pomocy i integracji społecznej (w tym w zakresie superwizji pracy socjalnej oraz uwrażliwienia na kwestie różnorodności i niedyskryminacji), podmiotów świadczących usługi społeczne, a także organizujących system wspierania rodziny, pieczy zastępczej i adopcji oraz jego otoczenia;
  • zapewnienie wdrażania w samorządach lokalnych rozwiązań w obszarze ES;
  • zbieranie danych dotyczących sektora ES na poziomie regionalnym, analiza danych i sprawozdawczość dot. ekonomii społecznej, pomiar oddziaływania społecznego oraz kondycji sektora;
  • udział w procesie akredytacji OWES;
  • sieciowanie i współpraca z OWES;
  • działania na rzecz rozwoju zaangażowania JST w obszarze ES, w tym działania upowszechniające rozwiązania przewidziane w ustawie o ES;
  • działania na rzecz zwiększenia aktywności JST w obszarze zatrudnienia socjalnego i działalności PZS;
  • działania służące budowaniu marki ES i jej promocji w oparciu o zakres ES wskazany w nowej ustawie (np. targi ES);
  • działania służące wsparciu procesu integracji cudzoziemców, w szczególności w formie szkoleń dla pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej, pieczy zastępczej oraz organizacji pozarządowych zajmujących się tą tematyką.

W trakcie omawiania ww. obszarów tematycznych przez Panią koordynator projektu odbywała się równolegle dyskusja z poszczególnymi przedstawicielami OWES w zakresie zaplanowania działań  obejmujących wsparciem różnych grup interesariuszy ekonomii społecznej w regionie. W wyniku dyskusji wypracowano  rekomendacje w kontekście nowego projektu koordynacyjnego, a także działań w ramach obecnego projektu ROPS: 

W drugiej części spotkania wystąpił Pan  Dariusz Jóźwiak specjalista ds. budowania współpracy nauka – biznes - ekonomia społeczna, który omówił plany ROPS w kontekście zmian personalnych i roli  nowego składu Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach. Następnie uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć premierowy spot promujący ekonomię społeczną na Warmii i Mazurach przygotowany na zlecenie ROPS przez podmiot ekonomii społecznej Fundację MAZURYMEDIA z Olsztyna.

Na zakończenie spotkania wystąpiła Pani Monika Ćwiek, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście, która opowiedziała w formie dobrej praktyki o  wieloletniej współpracy międzyinstytucjonalnej na przykładzie gminy Dobre Miasto i  Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA – COOP w Olsztynie. Jednocześnie przewodnicząca powiatowego zespołu  ds. ekonomii społecznej, opowiedziała także o kulisach założenia Spółdzielni Socjalnej „Kuźnia w Dobrym Mieście.   

 

 DSC 0562DSC 0562DSC 0562DSC 0562

DSC 0580DSC 0580DSC 0580DSC 0580DSC 0580

W  dniu 9 grudnia 2022 r. w Elblągu w siedzibie „DOMu Pod Cisem,  prowadzonym przez  Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych odbyło się spotkanie  monitoringowe Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z regionu Warmii i Mazur.                           

Przedmiotowe wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu pozakonkursowego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego  pt. ”Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” na lata 2021-2023. 

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele czterech OWES z województwa warmińsko-mazurskiego, tj.: Stowarzyszenia ADELFI w Ełku, Stowarzyszenia WAMA-COOP w Olsztynie, Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA w partnerstwie z Działdowską Agencją Rozwoju S.A. oraz Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Elblągu.

Głównym celem spotkania była wymiana informacji i doświadczeń w zakresie realizowanych projektów  Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej związanych z tworzeniem miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych na Warmii i Mazurach.  W trakcie spotkania poruszono zagadnienia dotyczące zagrożeń i ryzyk nieosiągnięcia wskaźników projektowych  przez OWESy oraz Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej w regionie. Podczas  spotkania omówiono  także  plany dalszej współpracy na linii ROPS-OWES w ramach działań podejmowanych  na rzecz sektora ekonomii społecznej w 2023 roku na Warmii i Mazurach.

Spotkanie oficjalnie otworzyła Pani Katarzyna Koplińska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, która omówiła program i cele spotkania. Następnie Pani dyrektor opowiedziała o planach ROPS w zakresie dalszych działań w kontekście budowanie  nowej marki ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach we współpracy z podmiotami z otoczenia ekonomii społecznej w regionie. 

Kolejnym zaplanowanym punktem programu była dyskusja dot. obszaru terytorialnego funkcjonowania nowych OWESów w kontekście aktualizacji Wojewódzkiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej i Solidarnej na Warmii i Mazurach na lata 2023-2030, a także  perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027. Pojawiła się propozycja, aby stworzyć specjalizację/branżowość każdego OWES, który mógłby swoim obszarem działania obejmować cały region np. specjalizacja dotycząca zakładania wiosek/ wsi tematyczny, specjalizacja dot. świadczenia usług społecznych itd.W alszej częsci spotkania głos zabrał pracownik ROPS Pan Dariusz Jóźwiak specjalista ds. budowania współpracy nauka – biznes - ekonomia społeczna, który przedstawił aktualną sytuację dotycząca  weryfikacji statusu przedsiębiorstw społecznych w Polsce. Przedstawiciel ROPS przypomniał, iż dopuszcza się, aby po wejściu w życie ustawy o ekonomii społecznej z dniem 30 października 2022 roku, zarówno  administracja Pana Wojewody mogła w drodze decyzji administracyjnej nadawać  statusy przedsiębiorstwa  społecznego podmiotom ekonomii społecznej ubiegającym się o jego nadanie, jak  również Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej mogą go dalej nadawać na dotychczasowych zasadach. 

W dalszej części spotkania kolejno występowali przedstawiciele OWESów, prezentując i omawiając poszczególne  wskaźniki produktów i rezultatów realizowanych projektów  tj.: Pani Magdalena Pepłowska-Krzykwa wraz z Panem Pawłem Regułą z Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA, Pani Kinga Wołotkiewicz wraz z Panią Agnieszką Łask oraz Panią  Anetą Makowską-Bojsza ze  Stowarzyszenia ADELFI w Ełku, Pan Dariusz Węgierski wraz z Panią Izabela Makowską ze  Stowarzyszenia WAMA-COOP w Olsztynie  oraz Pan Maciej Bielawski i Pani Katarzyna Ciszewska z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Elblągu. W zasadzie wszystkie Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej z Warmii i Mazur osiągnęły już na ten moment wskaźniki dotyczące liczby  utworzonych miejsc pracy tj.: OWES Olsztyn utworzył 107 miejsc pracy,  OWES Ełk - utworzył 132 m. p., OWES Elbląg utworzył 132  m. p., OWES Nidzica –  utworzył 100 m. p.

Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli OWES wynika, iż  w każdym subregionie sytuacja dotycząca charakterystyki utworzonych miejsc pracy jest inna. Miejsca pracy poszczególnych OWES różnią się od siebie jeżeli chodzi o branże, rodzaj dominującego podmiotu prawnego tworzącego przedsiębiorstwo społeczne oraz wysokości etatu utworzonego w PS.

W drugiej części spotkania odbyła się  dyskusja na temat koncepcji funkcjonowania inkubatorów przedsiębiorczości społecznej na Warmii i Mazur w nowej perspektywie UE na lata 2021-2027.  W związku z planowaną zmianą koncepcji podziału środków z EFS+ w projektach ekonomii społecznej przedstawiciele OWES zasygnalizowali,  że nie będą w stanie utrzymać w przyszłości inkubatorów przedsiębiorczości  społecznej w takim zakresie i kształcie jak dzisiaj. 

Kolejnym punktem programu była dyskusja  dot. oceny funkcjonowania zespołów ds. ekonomii społecznej. W związku z tym, iż w dużej mierze przedstawiciele zespołów ds. ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach zasiadają także w innych podobnych ciałach doradczych, padła propozycja ze strony ESWIP, aby połączyć funkcjonowanie zespołów ds. ekonomii społecznej z działaniami Rad Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego funkcjonujących  na terenie Warmii i Mazur. 

Na zakończenie spotkania wystąpiła Pani koordynator Magdalena Horyd, która  omówiła zaplanowane działania na rok  2023 w ramach  projektu „Ekonomia Społeczna na Warmii i Mazurach”.

W trakcie wizyty monitoringowej  przedstawiciele OWES i ROPS wzięli udział także w warsztatach rękodzielniczych przygotowanych i przeprowadzonych  przez Przedsiębiorstwo Społeczne Spójnik spółka z o.o. non profit założone przez Stowarzyszenie Forum Animatorów Społecznych. W trakcie warsztatów uczestnicy mieli okazję przygotować własnoręcznie pamiątki świąteczne z wosku pszczelego oraz sojowego.

IMG20221209102327

IMG20221209102427

 

IMG20221209102435

IMG20221209102452

IMG20221209132025

IMG20221209132036