W dniu 21 września 2023 roku w Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem w Stębarku, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego zorganizował konferencję podsumowującą realizację wieloletniego projektu samorządu województwa pn. „Ekonomia Społeczna na Warmii i Mazurach.” Przedmiotowy projekt realizowany był w trzech edycjach tj.: w latach: 2016-2018 I edycja, 2018-2020- II edycja i 2021-2023 – III edycja. Projekt „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach“ był realizowany w ramach Poddziałanie 11.3.2. Koordynacja ekonomii społecznej w regionie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Konferencja skierowana była do przedstawicieli władz samorządów lokalnych, jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej, instytucji rynku pracy, przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej, a także reprezentantów świata nauki i biznesu oraz wszystkich interesariuszy działających na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w województwie warmińsko-mazurskim.
Konferencję otworzył Pan Szymon Drej Dyrektor Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem w Stębarku, który jako gospodarz wydarzenia podziękował przybyłym gościom za tak liczne stawienie się w historycznym miejscu dla Polski i Europy.
Konferencję oficjalnie rozpoczął Pan Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który podkreślił jak ważną rolę pełnią samorządy terytorialne w rozwoju ekonomii społecznej w regionie.
Przedmiotowa konferencja była okazją do podsumowania wszystkich dotychczasowych działań jakie miały miejsce w trakcie wieloletniej realizacji projektu pozakonkursowego samorządu województwa. Pan Marszałek przypomniał zgormadzonym gościom, iż w trakcie ostatnich lat ekonomia społeczna zyskała na znaczeniu m.in. dzięki wejściu w życie ustawy
z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej. Dotychczasowy brak uregulowania legislacyjnego dla tak licznego sektora ekonomii społecznej w skład, którego na poziomie kraju wchodzi ponad 100 tyś. organizacji pozarządowych, z czego około 6 tyś. jest zarejestrowanych w naszym regonie, w dużym stopniu ograniczał jego znaczenie i rolę.
Pan Gustaw Marek Brzezin podkreślił, iż mieszkańcy regionu mogą być spokojni o dalszą przyszłość ekonomii społecznej zarówno w kraju jak i w regionie, ponieważ dostępne są środki finansowe pochodzące w głównej mierze ze środków Unii Europejskiej (w perspektywie 2021-2027 planowane środki na ES to – blisko 108 mln zł). Podmioty Ekonomii Społecznej, w tym ostatnio modne Start - Upy tzw. Przedsiębiorstwa Społeczne mogą stać się kluczowymi interesariuszami w kształtowaniu nowoczesnej aktywnej polityki społecznej. Trzeba pamiętać, że organizacje pozarządowe mogą być realizatorami usług społecznych dla lokalnych społeczności. Wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa i potrzebami silver ekonomy mogą zostać wchłonięte i zagospodarowane przez funkcjonujące podmioty ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach.
Kolejną osobą, która zabrała głos w trakcie konferencji była Pani Jolanta Piotrowska Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która opowiedziała o znaczeniu ekonomii społecznej w polityce społecznej Warmii i Mazur. Ekonomia społeczna stanowi ważny element polityki społecznej. Jej podmioty są swoistego rodzaju spoiwem łączącym biznes, sektor publiczny i sektor pozarządowy, którego do tej pory w polskiej rzeczywistości prawnej brakowało. Polityka społeczna państwa powinna wzmacniać działania prewencyjne kosztem ograniczenia wydatków na działania osłonowe. Jednym z nowoczesnych rozwiązań realizujących ww. jest wdrażanie działań ekonomii społecznej przyczyniających się do rozwoju w wymiarze ekonomicznym, strukturalnym i społecznym, zarówno na płaszczyźnie realizacji zadań europejskich jak i krajowych. Pani Jolanta przypomniała uczestnikom, iż funkcją podmiotów ekonomii społecznej jest nie tylko wytwarzanie określonych dóbr i usług, ale też mobilizacja kapitału społecznego oraz poszerzanie rynku przez włączanie do uczestnictwa w nim osób dotychczas wykluczonych społecznie.
W dalszej części konferencji odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej Zakup Prospołeczny. Posiadanie Znaku „Zakup Prospołeczny” pozwala wyróżnić firmy społeczne spośród podmiotów ekonomii społecznej działających na terenie Warmii i Mazur. Przyznanie znaku to wynik dbałości o stałe umocnienie rangi i wizerunku podmiotów ekonomii społecznej jako symbolu usług i produktów o najwyższej jakości. W trakcie konferencji nagrodzono i uhonorowano pięciu przedsiębiorców społecznych z regionu tj.: Spółdzielnię Socjalną Fajna i Twoja w Węgorzewie, Spółdzielnię Socjalną Po Sąsiedzku w Bisztynku, Stowarzyszenie Dobry Start w Gołdapi, Fundację „ŻAK” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Fundację ART ECO w Wydminach.
Kolejnym prelegentem podczas konferencji podsumowującej była Pani Magdalena Horyd – Koordynator projektu „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach”. Pani Magdalena opowiedziała o celach i zadaniach realizowanego projektu. Przypomniała zgromadzonym gościom, iż głównym celem realizowanego projektu samorządu województwa był rozwój ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach poprzez koordynację działań inicjujących i rozwijających współpracę podmiotów i instytucji regionalnych i lokalnych w okresie od 01.04.2021 do 30.09.2023 roku. Projekt zakładał realizację trzech głównych zadań: Podniesienie potencjału i konkurencyjności podmiotów ekonomii społecznej oraz zwiększanie widoczności PES w regionie, Współpraca międzyinstytucjonalna na rzecz rozwoju inicjatyw ESiS oraz Koordynacja i wzmacnianie systemu wsparcia ekonomii społecznej i solidarnej.
W dalszej części konferencji wystąpili przedstawcie Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z regionu (OWES), którzy opowiedzieli o mocnych stronach OWES-ów na Warmii i Mazurach. I tak kolejno wystąpili: Pani Katarzyna Galicka – Przedstawicielka Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA w Nidzicy, Pan Arkadiusz Jachimowicz - Prezes Zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Elblągu, Pan Dariusz Węgierski - Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA – COOP w Olsztynie oraz Pani Aneta Makowska-Bojsza – Przedstawicielka Stowarzyszenia ADELFI w Ełku.
Kolejnym punktem programu konferencji był pokaz interaktywnego filmu o obrazie Jana Matejki wprowadzającego do historii Bitwy pod Grunwaldem z dnia 15 lipca 1410 r. Bezpośrednio po filmie uczestnicy wydarzenia udali się na pokaz walk rycerskich na broń sieczną, obuchową i drzewcową w wykonaniu zaproszonych rekonstruktorów.
Na zakończenie konferencji uczestnicy zostali oprowadzeni przez przewodników Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem w Stębarku, którzy opowiadali o tajemnicach Grunwaldu. które dotychczas znane było tylko nielicznym historykom.
Konferencję moderował Pan Adrian Woźniak.
W ramach koordynacji ekonomii społecznej w regionie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej wdraża działania „Wojewódzkiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej i Solidarnej Warmia i Mazury 2021-2025”. Jednym z celów Programu jest rozwój partnerskiej współpracy lokalnej na rzecz realizacji inicjatyw ekonomii społecznej i solidarnej, w którym zaplanowano między innymi działania wpływające na zwiększanie współpracy samorządu z sektorem ekonomii społecznej poprzez wzmocnienie powiatowych zespołów ds. ekonomii społecznej.
Jak wynika z najnowszych informacji OWES, w województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje 20 powiatowych i miejskich zespołów ds. ekonomii społecznej, w których skład wchodzą przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych oraz instytucji im podległych, przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej, w tym podmiotów reintegracyjnych, przedstawiciele rynku pracy, a także reprezentanci sfery nauki i biznesu.
Do zadań powiatowych zespołów ds. ekonomii społecznej w szczególności należy:
- ocena stanu rozwoju ekonomii społecznej w powiecie,
- promowanie ekonomii społecznej i upowszechnianie dobrych praktyk,
- inicjowanie i wspieranie współpracy pomiędzy jednostkami sektora publicznego, prywatnego, organizacjami pozarządowymi i podmiotami ekonomii społecznej,
- współudział w tworzeniu dokumentów (programów, projektów) dotyczących ekonomii społecznej,
- zapewnienie spójności działań w zakresie rozwoju systemu wsparcia ekonomii społecznej,
- opracowanie ścieżki wsparcia dla potencjalnych i istniejących podmiotów ekonomii społecznej w danym powiecie,
- opracowanie propozycji rozwiązań finansowych w zakresie systemu wsparcia rozwoju ekonomii społecznej,
- identyfikowanie rozwiązań systemowych w powiecie w zakresie rozwoju ekonomii społecznej i pomoc w ich adaptowaniu,
- działania na rzecz tworzenia i wzmacniania Klubów i Centrów Integracji Społecznej oraz spółdzielni socjalnych,
- działania na rzecz zwiększania roli społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych,
- sporządzanie rocznego planu działań powiatowego zespołu ds. ekonomii społecznej,
- wymiana wiedzy i doświadczeń na temat ekonomii społecznej.
W 2022 roku odbyło się 12 spotkań miejskich/powiatowych zespołów ds. ekonomii społecznej w różnych subregionach z udziałem pracowników ROPS jako prelegentów. Jedno z takich spotkań odbyło się w formule online oraz jedno w formie Konferencji pt. „Usługi społeczne z perspektywą rozwoju lokalnego”.
Terminy i miejsca spotkań zespołów ds. ekonomii społecznej:
- 12 września 2022 r. – Starostwo Powiatowe w Węgorzewie,
- 21 września 2022 r. – Starostwo Powiatowe w Giżycku,
- 23 września 2022 r. – Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie – Konferencja
- 3 października 2022 r. – Starostwo Powiatowe w Gołdapi,
- 10 października 2022 r. – Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej „Stajnia” w Ełku, Starostwo Powiatowe w Piszu,
- 10 listopada 2022 r. – Urząd Miejski w Olecku,
- 6 grudnia 2022 r. – Urząd Miejski w Dobrym Mieście,
- 7 grudnia 2022 r. – Mrągowskiego Centrum Aktywności Lokalnej w Mrągowie,
- 13 grudnia 2022 r. - powiat lidzbarski w formule on-line,
- 14 grudnia 2022 r. – KOMEC w Kętrzynie,
- 16 grudnia 2022 r. – Starostwo Powiatowe w Olsztynie.
Pierwsze spotkania zespołów ds. ekonomii społecznej odbyły się w powiecie węgorzewskim, giżyckim i gołdapskim. Kolejne natomiast miały miejsce w powiatach: ełckim, oleckim i piskim. Posiedzenia zainicjowały animatorki OWES z subregionu ełckiego. Była to okazja również do odwiedzenia podmiotów ekonomii społecznej funkcjonujących w obszarze włączenia społecznego w naszym województwie. Takim miejscem było Centrum Integracji Społecznej w Piszu, czy też Fundacja Północny-Wschód realizująca od lipca 2020 roku w Giżycku projekt edukacyjny „W Listowiu”. „W Listowiu” to forma opieki dziennej nad dziećmi w wieku 3-6 lat. Głównym założeniem leśnego przedszkola jest przebywanie dzieci w otoczeniu natury z dużą dawką ruchu na świeżym powietrzu, nauka języka angielskiego oraz komunikacja z dzieckiem w oparciu o elementy najlepszych systemów wychowawczo-edukacyjnych, tj. Janusza Korczaka, Waldorfska, Montessori, edukacji demokratycznej, flow learning Josepha Cornella.
Podczas spotkań przedstawiano działalność członków zespołu w obszarze ekonomii społecznej w minionym roku. Spotkania były również okazją do przeanalizowania roli zespołu ds. ekonomii społecznej w diagnozowaniu usług społecznych w kolejnej perspektywie na lata 2021-2027.
Tematem przewodnim spotkań były usługi społeczne w województwie warmińsko-mazurskim na podstawie Regionalnego Planu Rozwoju Usług Społecznych.
Podczas spotkań Pani Katarzyna Koplińska, Dyrektor ROPS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprezentowała usługi społeczne w województwie warmińsko-mazurskim w kontekście tworzenia Regionalnego Planu Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji.
Pani dyrektor przedstawiła również członkom zespołu najważniejsze dokumenty strategiczne, uwzględniające proces deinstytucjonalizacji. Rozwój usług społecznych i ich proces deinstytucjonalizacji według ogólnokrajowych wytycznych powinien odbywać się na poziomie lokalnym. Samorządy lokalne muszą się zaangażować w planowanie i organizację całego tego procesu. W nowej perspektywie finansowej samorządy województw będą musiały opracować Regionalne Plany Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji. Natomiast samorządy gminne i powiatowe swoje działania będą realizować w zakresie usług społecznych na podstawie wypracowanych programów lokalnych. Dlatego też ważna jest świadomość zespołu, że na poziomie lokalnym należy rozpocząć proces diagnozy potrzeb w zakresie usług społecznych oraz zbadać potencjał organizacji pozarządowych na swoim terenie. Może to być okazja dla podmiotów ekonomii społecznej do świadczenia różnych usług zlecanych przez samorządy terytorialne w ramach zadań publicznych. Ważne jest, aby jednostki samorządu terytorialnego podjęły działania zmierzające do rozwoju usług społecznych i zaspokajania potrzeb osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Bardzo ważnym aspektem jest właściwa analiza zasobów środowiskowych systemu wsparcia w zakresie już realizowanych usług społecznych, tj. świadczonych w pieczy zastępczej, rehabilitacji, opiece wytchnieniowej, pomocy społecznej, edukacji oraz świadczone na rzecz osób z niepełnosprawnościami i innych.
Spotkania były również okazją do przedstawienia informacji dotyczących realizacji usług społecznych w nowej perspektywie. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej będzie realizował projekt koordynacyjny w ramach Programu pn. „Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027”. Działania ROPS będą realizowane w zakresie usług społecznych, aktywnej integracji w obszarze włączenia społecznego, pomocy społecznej oraz ekonomii społecznej. Głównymi odbiorcami ww. działań będą jak dotychczas samorządy terytorialne i ich podległe jednostki organizacyjne, ośrodki wsparcia ekonomii społecznej oraz inne podmioty współpracujące z ROPS, tj. PES, przedsiębiorstwa społeczne, organizacje pozarządowe, jednostki oświatowe, kultury, zdrowia, ośrodki pomocy społecznej czy jednostki wymiaru sprawiedliwości itd.
W trakcie spotkań wystąpiła również, Pani Monika Krzysztoń pełniąca w projekcie koordynacyjnym pn. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” funkcję specjalisty ds. budowania współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, która zajmuje się koordynacją powiatowych zespołów ds. ekonomii społecznej z ramienia ROPS. Przedstawiła możliwe wsparcie dla ekonomii społecznej w ramach ww. projektu.
23 września 2022 r. w Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie odbyła się Konferencja pt. „Usługi społeczne perspektywą rozwoju lokalnego” dla członków zespołu ds. ekonomii społecznej w powiecie iławskim oraz zaproszonych gości ze środowiska trzeciego sektora. Celem tego spotkania była prezentacja usług społecznych w województwie.
Konferencja była okazją do zaprezentowania dobrych praktyk. Zaprezentowały się spółdzielnie socjalne realizujące usługi społeczne na terenie swojej społeczności lokalnej. Jako pierwszy wystąpił Pan Mateusz Sobieszczuk, Prezes spółdzielni socjalnej Sąsiedzi z siedzibą w Pieniężnie. Spółdzielnia Sąsiedzi jest podmiotem ekonomii społecznej założonym przez Gminę Pieniężno i Gminę Lelkowo w powiecie braniewskim. Zajmuje się powierzonym zadaniem całorocznego utrzymania dróg gminnych i przekazanymi w zarządzanie drogami powiatowymi w mieście Pieniężno oraz utrzymaniem terenów zielonych polegającym na ich koszeniu i porządkowaniu. Spółdzielnia realizuje również usługi sprzątania posesji, przyległych do nieruchomości chodników będących w utrzymaniu wspólnot, spółdzielni mieszkaniowej, przedsiębiorców i mieszkańców Gminy Pieniężno.
Następnie dobre praktyki spółdzielni socjalnej Cynamonek z siedzibą w Morągu, przedstawiła Pani Katarzyna Królak, Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Społeczno-Gospodarczego ANIMATOR. Stowarzyszenie wspólnie z Gminą Morąg jest założycielem spółdzielni socjalnej Cynamonek. Oferta Cynamonka sprowadza się do czterech obszarów usług, tj. usługi cateringowej, komunalnej, opieki nad dziećmi oraz prowadzenia kawiarenki przy basenie miejskim. Spółdzielnia realizuje także zadania własne gminy, tzn. na zlecenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zapewnia ciepłe posiłki dzieciom, osobom starszym i bezdomnym.
Kolejne posiedzenia powiatowych/gminnych zespołów ds. ekonomii społecznej odbyły się w subregionie olsztyńskim. Poniżej podaję wszystkie terminy i miejsca odbytych spotkań w 2022 roku w województwie warmińsko-mazurskim.
Spotkania, choć odbyły się w różnej formie miały na celu podsumowanie działań grup roboczych powiatowych zespołów ds. ekonomii społecznej w danym subregionie, uzupełnienie składów zespołów o nowych członków oraz uzyskanie informacji na temat przygotowań samorządów do nowej perspektywy w obszarze usług społecznych i deinstytucjonalizacji.
Organizatorami tych spotkań były Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej z Olsztyna i Ełku.
W dniu 1 grudnia 2022 roku o godz. 11:30 w Hotelu Villas Pallas przy ulicy Żołnierskiej 4 w Olsztynie odbyło się stacjonarne posiedzenie Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej województwa warmińsko-mazurskiego (RKRES). W ostatnim uroczystym spotkaniu II kadencji Komitetu udział wzięli członkowie RKRES oraz pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (ROPS).
Spotkanie oficjalnie otworzyła i w dalszej części prowadziła Przewodnicząca Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej (RKRES) Pani Jolanta Piotrowska, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pani Przewodnicząca RKRES przywitała uczestników spotkania, przedstawiła kolejność obrad, a następnie krótko podsumowała ostatnie 3 lata funkcjonowania i pracy członków II kadencji RKRES powołanych na lata 2019-2022. Pani Marszałek w swoim wystąpieniu wspomniała o trudnych czas, w których przyszło pracować członkom II kadencji m.in.: szalejącej pandemii Covid-19, która sparaliżowała wiele zaplanowanych działań i wydarzeń. Pani przewodnicząca RKRES odniosła się także do obecnej trudnej sytuacji społeczno- gospodarczej Polski wywołanej nieuzasadnioną agresją Rosji na Ukrainę i jej skutkami.
W dalszej części wystąpienia Pani Marszałek przypomniała, iż w tym nie łatwym dla wszystkich czasie szalejącego wirusa SarsCov-2, członkowie RKRES spotykali się wielokrotnie na posiedzeniach zdalnych on-line, aby móc przyjmować dokumenty strategiczne (opiniować coroczne programy rozwoju ekonomii społecznej na Warmii i Mazur), a także prowadzić dalsze działania zmierzające do rozwoju sektora ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach.
Kolejnym punktem obrad było wystąpienie Pana Dariusz Jóźwiak, specjalisty ds. współpracy biznes-nauka-ekonomia społeczna. Na wstępie swojej wypowiedzi pracownik ROPS nawiązał do wydarzenia, które miało miejsce 6 października 2022 r. tj. III Gali Ekonomii Społecznej. Następnie uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć po raz pierwszy premierowy spot przygotowany na zlecenie ROPS przez zewnętrznego wykonawcę. Materiał filmowy jest zwieńczeniem wydarzeń i emocji jakie towarzyszyły osobom uczestniczącym w ww. wydarzeniu.
Następnie Pan Dariusz Jóźwiak w formie teleexpressu wydarzeń zaprezentował fotorelację opisującą ostatnie 3 lata działalności Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Pan Dariusz wspomniał, także o członkach RKRESu, którzy w trakcie trwania drugiej kadencji z różnych przyczyn odeszli z komitetu tj.: Pan Adam Roznerski, Pani Wiesława Przybysz, Pani Anna Skass, a także Pani Jolanta Kowalczyk.
Podsumowując swoje wystąpienie Pan Dariusz nawiązał do Konkursu organizowanego przez samorząd województwa pn. „Ambasador Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach“ i nowej kategorii specjalnej „Markowy produkt PES”. Tak się złożyło, że laureatem niniejszej kategorii zostało przedsiębiorstwo społeczne prowadzone przez Spółdzielnię Socjalną Negocjator w Liksajnach, której Prezesem i założycielem jest aktualny członek RKRES Pan Piotr Stobniak. Aby przybliżyć uczestnikom posiedzenia RKRES sylwetkę i działalność prowadzoną na co dzień przez Spółdzielnię Socjalną Negocjator w Liksajnach został wyemitowany krótki film promujący te przedsiębiorstwo społeczne z regionu.
Kolejnym punktem posiedzenia RKRES było uroczyste wręczenie podziękowań dla członków Komitetu II kadencji. Pani Jolanta Piotrowska wraz z Panią Katarzyna Koplińska dyrektor ROPS wspólnie dziękowały obecnym na posiedzeniu członkom.
Następnie ponownie wystąpił Pan Dariusz Jóźwiak, który omówił najważniejsze kwestie związane z rozwojem ekonomii społecznej w regionie w oparciu o zapisy nowej ustawy. Jednocześnie Pan Dariusz poinformował, iż Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazało do konsultacji projekt Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków EFS+ w regionalnych programach na lata 2021-2027.
W dalszej części spotkania wystąpiła Pani Magdalena Horyd, koordynator projektu, która zaprezentowała kalendarz wydarzeń zaplanowanych w ramach ww. projektu na rok 2023. Między innymi poruszyła temat związany ze wsparciem członków RKRES przewidzianym w nowym projekcie koordynacyjnym ROPS. Komitet będzie nadal mógł się spotykać, wypracowywać rekomendacje dla rozwoju es w regionie. Podczas spotkania rozmawiano również na temat kontynuacji prac w III Kadencji RKRES i propozycji działań na lata 2023-2025.
W drugiej części posiedzenia odbyła się szeroka dyskusja przedstawicieli zarówno OWESów jak i przedsiębiorstw społecznych i organizacji pozarządowych zasiadających w komitecie. Tematem dyskusji była perspektywa przyszłego funkcjonowania Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, tj. OWES-y terytorialne, czy branżowe w kontekście aktualizacji Wojewódzkiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej i Solidarnej na Warmii i Mazurach. W tym temacie głos zabrali poszczególni przedstawiciele OWES m. in.: Pan Krzysztof Margol Prezes Fundacji Rozwoju Nida reprezentujący OWES Nidzica, który podkreślił, że działający w naszym województwie terytorialny system działania OWES dobrze sprawdził się w obecnej i poprzedniej perspektywie finansowej. Z kolei Pan Remigiusz Dobkowski ze Stowarzyszenia WAMA-COOP reprezentujący OWES w Olsztynie, przypomniał historię założenia i funkcjonowania olsztyńskiego Ośrodka Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej OWSS na kanwie, której powstały ówczesne OWEsy.
Następnie głos zabrała Pani Marta Florkowska- reprezentująca Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Elblągu, a na co dzień animatorka OWESu w Ełku, która podkreśliła, że branżowość rodzi za sobą zagrożenie. Nowe OWES-y mogą nie spełniać dotychczasowych standardów.
Podobne stanowisko wyraziła reprezentantka OWESu prowadzonego przez Stowarzyszenie Adelfi w Ełku Pani Kinga Wołotkiewicz, która wskazywała, że działając w danym subregionie jesteśmy rozpoznawalni,a swoją markę budujemy od lat.
Kolejną osobą, która w tym dniu zabrała głos był Pan Bartłomiej Głuszak reprezentujący Federację Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko - Mazurskiego FOSa, który widziałby nową role OWES-ów w świadczeniu usług społecznych, bez względu na przynależność terytorialną.
Z koli Pan Piotr Stobniak ze Spółdzielni Socjalnej Negocjator w Liksajnach, akcentował potrzebę specjalizacji w danej branży OWEsów w regionie.
Na zakończenie posiedzenia głos zabrała Pani Katarzyna Koplińska, która podsumowała spotkanie i zaprosiła obecnych na sali członków RKRES do wzięcia udziału w dalszych pracach komitetu RKRES III kadencji, która przypadać będzie na lata 2023-2025.
W dniach 12-13 grudnia 2022 roku w Mrągowie w ramach projektu pozakonkursowego ROPS pt. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” odbyło się dwudniowe doradztwo eksperckie dla kadry zarządzającej Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa warmińsko-mazurskiego zrzeszonych w ramach Regionalnej Platformy Współpracy na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej (WTZ/ZAZ/KIS/CIS/OWES/ŚDS).
Tematyka wsparcia pn.„Zarządzanie zespołem” wynikała z potrzeb przedstawicieli kadry kierowniczej Środowiskowych Domów Samopomocy..
Celem doradztwa eksperckiego było podniesienie kompetencji osobistych kadry zarządzającej związanej z komunikacją w zespole, skutecznym delegowaniem zadań oraz trafnej oceny pracowniczej. Szkolenie poprowadziła Pani Patrycja Kuba, certyfikowana Trenerka Zmiany i Biznesu w Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER w Poznaniu.
W pierwszym dniu spotkania ekspert, Pani Patrycja Kuba, dokonała wprowadzenia w tematykę modelu DISC opisującego cztery główne typy zachowań ludzkich, które wynikają z osobowości i sposobu myślenia oraz percepcji świata. Uczestnicy spotkania wykonali ćwiczenia przy pomocy kwestionariusza osobowościowego Hartmana, rozpoznając w sobie swoje własne cechy. To pozwoliło im dokonać analizy i oceny swojego stylu myślenia w zarządzaniu i negocjacjach.
Uczestnicy zostali również wprowadzeni w tematykę budowania relacji w zespole i wspólnego pokonywania barier za pomocą metody, która nazywana jest „Uszami von Thuna”. Zgodnie z teorią F. Schulz von Thuna komunikat może zostać przekazany oraz usłyszany na czterech różnych płaszczyznach. Właśnie dlatego możliwe jest, że dwie osoby zupełnie inaczej odbiorą ten sam komunikat lub pytanie. Wszystko zależy od tego, które ucho w tym czasie jest bardziej aktywne.
Drugi dzień spotkania poświęcono omówieniu szczegółowo problematyki rozwiązywania konfliktów w zespole, w tym:
- Style myślenia i działania ludzi, a współpraca w zespole.
- Komunikacja w zespole pracowniczym.
- Delegowanie obowiązków.
- Rozwiązywanie konfliktów.
- Diagnoza efektywności zespołu- narzędzia oceny pracowników.
Doradztwo eksperckie przyczyniło się do podniesienia wiedzy uczestników na temat zwiększenia skuteczności we współpracy i osiąganiu celów w przebiegu sytuacji konfliktu oraz poprawy funkcjonowania w sytuacjach kryzysowych, a także w skutecznym zarządzaniu zespołem pracowniczym.
W trakcie dwudniowego spotkania uczestnicy zostal objęci 12 godzinnym doradztwem z zakresu zarządzania zespołem. W doradztwie udział wzięło łącznie 18 przedstawicieli ŚDS oraz 1 pracownik ROPS, który odpowiadał za koordynację i organizację spotkania.
W dniach 13-14 października 2022 r. w Mrągowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Regionalnej Platformy Współpracy na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej. Do sieci kooperacji podmiotów reintegracyjnych należą: Kluby Integracji Społecznej, Centra Integracji Społecznej, Zakłady Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowe Domy Samopomocy.
Celem dwudniowego spotkania było dalsze wzmacnianie funkcjonującej regionalnej sieci kooperacji podmiotów ekonomii społecznej o charakterze reintegracyjnym, jak również wymiana informacji i doświadczeń w zakresie współpracy międzyinstytucjonalnej na szczeblu krajowym, jak i regionalnym oraz poznanie dobrych praktyk funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej. W wydarzeniu wzięło udział ponad sto osób reprezentujących ww. instytucje.
Spotkanie oficjalnie otworzyli - Pani Katarzyna Koplińska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Pan Piotr Kubarewicz, Przewodniczący Regionalnej Platformy.
Następnie Pani Jolanta Piotrowska, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przedstawiła ważne zagadnienia dotyczące usług społecznych w polityce społecznej. Pani Marszałek omówiła m. in. kierunki rozwoju usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej oraz wsparcie związane z zdeinstytucjonalizowanymi formami opieki finansowane z EFS+ w nowym Programie Regionalnym „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027” w ramach celu szczegółowego (k). Pani Marszałek zaprezentowała również działania, które ROPS będzie realizował w projekcie koordynacyjnym w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
W kolejnej części spotkania przy użyciu sieci Internetowej nawiązano łączność z przedstawicielkami Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Panią Magdaleną Szczerbińską i Alicją Wasilewską. Prelegentki podczas wystąpienia online poruszyły zagadnienia związane z regulacjami prawnymi dotyczącymi podmiotów reintegracyjnych, w związku z nowymi zapisami Ustawy o ekonomii społecznej z dnia 5 sierpnia 2022 roku, która wejdzie w życie 30 października 2022 r. Opowiedziały o zasadach przyznawania i utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego, a także o instrumentach wsparcia przedsiębiorstw społecznych jakie gwarantuje ustawa.
Ważne kwestie, związane ze wsparciem finansowym PFRON skierowanym do podmiotów reintegracyjnych, omówili przedstawiciele Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PFRON w Olsztynie. Pani Lidia Jabłonowska-Horanin zaprezentowała system wsparcia oraz zasady dotyczące elektronicznego składania wniosków. Następnie Pan Janusz Surmacz omówił formy projektowego wsparcia oraz kierunki zmian związane z warunkami konkursów i sposobem realizacji projektów.
Następnie Pani Grażyna Jolanta Bień, Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Srokowie, omówiła początki działalności, funkcjonowanie oraz realizację usług społecznych przez CUS w Srokowie. Poruszyła również kwestie związane ze zlecaniem usług podmiotom ekonomii społecznej.
W dalszej części spotkania zaprezentowano dobre praktyki realizacji projektów przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie. Pani Elżbieta Mierczak, Dyrektor GOPS w Mrągowie, w skrócie omówiła realizację Programów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej –„Wspieraj seniora” na rok 2020 i 2021 oraz „Korpus wsparcia seniorów” na rok 2022 – finansowanych ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pracownicy GOPS realizowali również działania w ramach projektów „Gmina Mrągowo wpiera mieszkańców” oraz „Żywność dla wszystkich”.
W kolejnej części Pani Wioletta Nowak omówiła działania z zakresu wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej. Zaprezentowała również akcje związane ze wsparciem osób niesamodzielnych w codziennym funkcjonowaniu. Omówiła też szczególnie ważne działania realizowane we współpracy z partnerem projektu „Gmina Mrągowo wspiera mieszkańców” – Ośrodkiem Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Plewiskach, które dotyczyły usług opiekuńczych, terapii zajęciowej, rehabilitacji usprawniającej oraz psychologicznego wsparcia.
Kolejnymi prelegentami, którzy zaprezentowali sisę uczestnikom były Pani Donata Kobylińska-Durka, asystent osoby z niepełnosprawnością, wraz z Panią Anną uczestniczką Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, które opowiedziały o codziennych działaniach i spotkaniach oraz problemach osób z niepełnosprawnością. Program umożliwia uczestnikom udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych i sportowych. Umożliwia również wyjście z domu, pomoc i integrację osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Następnie wystąpił Pan Piotr Kubarewicz Kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Biskupcu, dokonał krótkiej analizy sytuacji energetycznej placówek reintegracyjnych w oparciu o przeprowadzoną wcześniej ankietę. Na podstawie wyników ankiet zidentyfikowano główne zagrożenia: ryzyko nagłego wzrostu kosztów użytkowania obiektów, ograniczenia w dostępie do instrumentów osłonowych, ograniczenia w zakupie paliw stałych, wzrost płacy minimalnej powodujący spłaszczenie wynagrodzeń i frustracje pracowników, wzrost kosztów transportu oraz systematyczny – szybki wzrost kosztów funkcjonowania.
Wystąpienie Przewodniczącego Platformy zakończyło część wspólną pierwszego dnia spotkania.
Po przerwie zaplanowano trzygodzinne warsztaty grupowe dla przedstawicieli centrów integracji społecznej, klubów integracji społecznej, zakładów aktywności zawodowej, warsztatów terapii zajęciowej oraz środowiskowych domów samopomocy. Uczestnicy warsztatów w wyznaczonych grupach omawiali ważne kwestie związane z funkcjonowaniem ich podmiotów.
Warsztat dla przedstawicieli CIS prowadziła Pani Aneta Makowska-Bojsza - Kierownik Alter CIS w Ełku. Podczas warsztatu omówiono sprawy związane z zapisami oraz komentarzem do ustawy o zatrudnieniu socjalnym, rozmawiano również na temat archiwizacji dokumentów oraz spraw bieżących związanych z funkcjonowaniem centrów integracji społecznej.
Spotkanie przedstawicieli klubów integracji społecznej poprowadziła Pani Katarzyna Hoszkiewicz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętrzynie. Uczestnicy warsztatu rozmawiali między innymi o sytuacji finansowej KIS w okresie miedzy projektami, wymieniali również doświadczenia związane z pracą z osobami z Ukrainy. Omówili także nowatorskie rozwiązania w nowej perspektywie finansowej, kwestie związane z programem na rzecz zatrudnienia socjalnego oraz sprawy związane z realizacją zamówień publicznych. Podczas spotkania dokonano wyboru nowego Przewodniczącego Forum KIS, którym został Pan Tomasz Podlaszuk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korszach.
Warsztat dla przedstawicieli zakładów aktywności zawodowej poprowadził Pan Piotr Kubarewicz, Kierownik ZAZ w Biskupcu. Główna tematyka warsztatów dotyczyła wyzwań w zakresie finansowania działalności ZAZ oraz wpływu orzecznictwa o niepełnosprawności na efektywność pracy w zakładzie aktywności zawodowej.
Spotkanie przedstawicieli warsztatów terapii zajęciowej poprowadził Pan Marian Wilkowski, Kierownik WTZ w Iławie, który przedstawił działania Wojewódzkiego Forum WTZ w zakresie zwiększenia finansowania. Uczestnicy omówili również działania podjęte przez Ogólnopolskie Forum WTZ, a także dyskutowali na temat dobrych praktyk i aktualnej sytuacji ekonomicznej warsztatów terapii zajęciowej.
Warsztat przeznaczony dla uczestników środowiskowych domów samopomocy poprowadzili Pani Magdalena Horyd, Koordynator projektu „Ekonomia Społeczna na Warmii i Mazurach” i Pan Bartłomiej Głuszak, Prezesa Federacji FOS-a w Olsztynie. Uczestnicy warsztatu omówili potrzeby szkoleniowo-doradcze kadry ŚDS oraz wymienili się doświadczeniami w zakresie spraw dotyczących funkcjonowania placówek. W związku z tym, że przedstawiciele ŚDS są od niedawna uczestnikami Platformy, ekspertka zewnętrzna Pani Monika Hausman-Pniewska, poprowadziła podczas spotkania warsztat integracyjno-animacyjny.
Drugi dzień spotkania Regionalnej Platformy rozpoczął się wystąpieniem Pana Bartłomieja Głuszaka, Prezesa Federacji FOS-a w Olsztynie, który omówił analizę trendów społecznych – krajowych i globalnych – w kontekście ich wpływu na funkcjonowanie podmiotów reintegracyjnych. Zaprezentował również raport z badania pt. „Wykluczenie komunikacyjne seniorów w województwie warmińsko-mazurskim 2021”.
Kolejnym punktem programu było podsumowanie i omówienie na forum wyników poszczególnych warsztatów CIS, KIS, ZAZ, WTZ i ŚDS, które odbyły sie dzień wcześniej.
Następnie wystąpił Pan Rafał Krenz ekspert zewnętrzny z firmy PLZ Spółdzielnia z Warszawy, który omówił i zaprezentował uwarunkowania formalno-prawne w zakresie zakładania społeczności energetycznych, w tym szczególnie spółdzielni energetycznych w Polsce.
W drugiej części spotkania uczestnicy poznali dobre praktyki funkcjonowania podmiotów reintegracyjnych z Warmii i Mazur. Kolejno wystąpili:
Pan Wojciech Chodakowski, Kierownik ZAZ w Giżycku, przedstawił najciekawsze działania podejmowane przez podmiot i sposoby aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.
Pani Kamila Włodarska, Kierownik WTZ w Ostródzie opowiedziała o standaryzacji pracy WTZ oraz zaprezentowała cele wprowadzenia standardów. Standaryzacja pracy ma podnieść jakość i skuteczność działań realizowanych przez warsztaty terapii zajęciowej.
Pani Katarzyna Polewaczyk, Kierownik CIS w Piszu opowiedziała o dobrej praktyce i działaniach Stowarzyszenia Kobieta na Plus.
Pani Anna Pawlik, Specjalista ds. KIS - pozyskiwania środków zewnętrznych i administracji zaprezentowała działania Centrum Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kętrzynie.
Pani Kalina Jakimczuk, Kierownik ŚDS w Żelaznej Górze opowiedziała o aspektach współpracy ŚDS ze środowiskiem lokalnym.
Pani Michalina Dulny, Kierownik WTZ w Elblągu przedstawiła inspirujące przykłady działań ŚDS w Elblągu.
Spotkanie wspólnie podsumowali i zakończyli Pani Katarzyna Koplińska oraz Pan Piotr Kubarewicz, którzy jednocześnie zaprosili członków platformy do udziału w kolejnym spotkaniu Regionalnej Platformy Współpracy na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej zaplanowanym na wrzesień 2023 roku w ramach projektu „Ekonomia Społeczna na Warmii i Mazurach”.
PROGRAM_SPOTKANIA_Platformy_Mragowo_13-14.10.pdf
Analiza_sytuacji_energetycznej_placówek_reintegracyjnych_Warmii_i_Mazur.pdf
Dobre_praktyki_CUS_SROKOWO_2022.pdf
Dobre_Praktyki_GOPS_MRAGOWO_13.10.2022.pdf
Standardy_funkcjonowania_Warsztatów_Terapii_Zajęciowej.pdf
Usługi_Społeczne_na_Warmii_i_Mazurach_13-14.10.2022.pdf
Współpraca_ŚDS_ze_Środowiskiem_lokalnym.pdf
Prezentacja_kierunki_zmian_Państwowy_Fundusz_Rehabilitacji_Osób_Niepełnosprawnych._pptx.pdf