Artykuły z kategorii

Aktualności

UWAGA uruchomiona została nowa strona in…

23-02-2024

Szanowni Państwo uprzejmie informujemy, iż dotychczasowa strona internetowa pod adresem: es.warmia.mazury.pl prowadzona w ramach projektu pozakonkursowego samorządu województwa pn. „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego...

Więcej

Ostatnie Wydarzenia z Warmii i Mazur

Fotorelacja z posiedzenia Warmińsko-Mazu…

21-12-2023

W dniu 13 grudnia 2023 roku na terenie podmiotu ekonomii społecznej w Kuźni Społecznej prowadzonej przez Bank Żywności  w Olsztynie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie...

Więcej

Promocja Ekonomii Społecznej w Regionie

Pozostałe wydarzenia

Informacje dla przedsiębiorstw społecznych

Wsparcie finansowanie dla Podmiotów Ekon…

04-12-2023

Plakat graficzny przedstawiający kolorowe postacie stojące w szeregu, a w tle widać puzle

Szanowni Państwo pragniemy poinforrnować, iż Polska Fundacja Przedsiębiorczości w dniu 06.07.2022 podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Umowę powierzenia i zarządzania środkami funduszu pożyczkowego w ramach programu – Pożyczka Płynnościowa dla Podmiotów...

Więcej

W dniach  18-20.09.2019 r. w  miejscowości  Baranów Sandomierski w woj. podkarpackim odbyło się II Forum Ekonomii Społecznej pn. „Spotkanie Bractw Województw Polski Wschodniej”. Gospodarzem spotkania był  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie. W spotkaniu organizowanym w formule warsztatowej udział wzięło łącznie 150 osób reprezentujących środowiska ekonomii społecznej z województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Wśród osób uczestniczących w wydarzeniu znaleźli się pracownicy ROPS w Olsztynie, Kielcach, Rzeszowie, Białegostoku, Lublinie, a także przedstawiciele Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Przedsiębiorstw Społecznych.

 

Forum Inicjatyw Lokalnych Polski Wschodniej to przedsięwzięcie, które zostało zapoczątkowane w 2018 r. w Bałtowie przez pracowników Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych reprezentujących środowiska ekonomii społecznej z województw  lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Założeniem przedmiotowego wydarzenia było budowanie spójnej i trwałej współpracy na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w Polsce Wschodniej, a także umożliwienie poszczególnym liderom ekonomii społecznej wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie przedsiębiorczości społecznej.

Jednym z kluczowych elementów dobrej współpracy międzyinstytucjonalnej jest budowanie mostów metodycznych, a także wypracowanie wspólnych rozwiązań i rekomendacji w zakresie rozwoju ekonomii społecznej na terenach o podobnej specyfice, potencjale i problemach społeczno-gospodarczych.

W związku z powyższym przedstawiciele czterech województw Polski wschodniej doszli do wniosku, że organizacja serii 3-dniowych spotkań będzie idealną przestrzenią do dyskusji o wspólnych potrzebach, wyzwaniach i pomysłach, które mogą pozwolić na efektywną realizację polityk publicznych we wschodniej części kraju.

Trzeba pamiętać, że nie tylko organizacja przedmiotowego wydarzenia, ale  także sam udział województwa w Forum Inicjatyw Lokalnych  to niepowtarzalna okazja promocji regionu, jak
i całego sektora pozarządowego z Warmii i Mazur.

Oficjalna inauguracja Forum Ekonomii Społecznej Polski Wschodniej pn. „Forum Inicjatyw Lokalnych (FIL) w poszukiwaniu modelu aktywnej, solidarnej i przedsiębiorczej społeczności lokalnej Polski Wschodniej miała miejsce jesienią 2018 r. w Zalesiu koło Barczewa w woj. warmińsko-mazurskim.

Zarówno w Zalesiu, jak i w Baranowie Sandomierskim głównym celem spotkania było zapoznanie przedstawicieli sektora ekonomii społecznej ze sprawdzonymi rozwiązaniami w zakresie  reintegracji społeczno-zawodowej osób wykluczonych społecznie.

W trakcie dotychczasowych spotkań uczestnicy Forum Inicjatyw Lokalnych mieli niebywałą okazję zapoznać się i jednocześnie wziąć czynny udział w szeregu przedsięwzięć mających miejsce podczas organizowanych warsztatów, wizyt studyjnych, seminariów, pogadanek, grach terenowych m. in..:

- Domy sąsiedzkie, inicjatywy lokalne na rzecz ES, wolontariat;

- Funkcjonowanie gospodarstw opiekuńczych na przykładach polskich i holenderskich;

- Rozwój przedsiębiorczości, kreowanie produktów turystycznych, partnerstwa lokalne;

- Kreowanie inicjatyw kulturalnych angażujących mieszkańców;

- Otwarta na nowe trendy – badania, rozwój usług społecznych, innowacje społeczne;

-Uczenie się przez doświadczenie, kompetencje społeczno-interpersonalne, kursy liderów
  i animatorów;

- Dbająca o tożsamość – tradycje, gawędy, gwara regionalna;

- Czerpiąca z natury i tradycji – wykorzystywanie potencjału kulturowego i przyrodniczego do   

  rozwoju;

- Bal osadników FILWOOD w Zalesiu;

- Współpraca międzysektorowa jako klucz do integracji społecznej i zawodowej;

- Organizowanie się podmiotów ekonomii społecznej na przykładzie Podkarpackiego Związku 

  organizatorów ZAZ i WTZ;

- Potencjał ekonomii społecznej w Polsce Wschodniej;

- Animowanie społeczności lokalnej;

- Przedsiębiorstwa społeczne w formie spółek - fakty i mity;

- Podkarpacka Sieć Warsztatów Terapii Zajęciowej i Stowarzyszenie MOST;

- Franczyza społeczna – K-LUMET;

- Klastry ekonomii społecznej w województwie podkarpackim;

- Współpraca międzynarodowa w ramach projektów współfinansowanych ze środków UE;

- Wizyta studyjna w WTZ Baranów Sandomierski;

- Pokój rozmów o ekonomii społecznej – miejsce dla osób chcących porozmawiać;

- Podkarpacka ekonomia społeczna na zdjęciach... wystawa prezentująca osoby  pracujące w    

   podmiotach ekonomii społecznej oraz efekty ich pracy;

- Sieci ponadregionalne jako forma współpracy Polski Wschodniej;

- Warsztaty tworzenia podpałki ekologicznej K-LUMET;

- Pokaz filmów bez moderatora – sala kinowa;

- Gra terenowa dot. ekonomii społecznej w kompleksie parkowo – zamkowym –

  przygotowanie glejtu (Herbu) reprezentującego bractwo;

- Bal historyczny na dziedzińcu Zamku w Baranowie Sandomierskim.

Jeszcze przed wybuchem w Polsce pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 udało się zoorganizować robocze spotkanie grupy programowej Forum Ekonomii Społecznej Polski Wschodniej, które miało miejsce w Rzeszowie w dniach 17-19.02.2020 r. Tym razem gospodarzem spotkania był zarówno podkarpacki ROPS, jak i Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych z Warszawy. Dzięki realizacji projektu ogólnopolskiego pn. „Spójna Integracja Regionalna Ekonomii Społecznej” (SIRES) w ramach POWER udało się zorganizować całe przedsięwzięcie.

Głównym celem spotkania przedstawicieli FIL było określenie dokładnych ram działania Forum Ekonomii Społecznej Polski Wschodniej na kolejne lata tj. 2020-2022.

W trakcie spotkania  udało się wspólnie wypracować i dookreślić cele i zadania, jakie pełnić ma  Forum Ekonomii Społecznej Polski Wschodniej m. in.:

  1. Przyspieszenie rozwoju ekonomii społecznej w województwach skupionych w ramach Polski Wschodniej.
  2. Wymiana doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie ekonomii społecznej.
  3. Platforma do rozwiązywania podobnych problemów występujących w poszczególnych regionach skupionych w Forum.
  4. Platforma do wypracowywania wspólnych stanowisk, opinii, rekomendacji,
    w zakresie działań oraz kierunków rozwoju ekonomii społecznej w Polsce.
  5. Zapewnienie rzecznictwa i reprezentowanie wypracowanych stanowisk podczas spotkań ogólnokrajowych lub międzyregionalnych.
  6. Forum jako lobby Polski Wschodniej na rzecz ekonomii społecznej
    (np. przygotowywanie materiałów na Konwent Marszałków RP).
  7. Platforma dystrybucji i przepływu informacji pomiędzy regionami.

Podczas 3-dniowego spotkania przedstawiciele poszczególnych województw bardzo mocno akcentowali potrzebę opracowania wspólnego stanowiska, rekomendacji m.in. w zakresie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz innych dokumentów programowych UE, a także miejsca ekonomii społecznej w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027.                                                                           

Jednocześnie w trakcie 3-dniowego spotkania uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w wizycie studyjnej do podmiotów ekonomii społecznej zlokalizowanych w woj. podkarpackim tj.:

- Zakład Aktywności Zawodowej PZOZAZ w Rzeszowie: https://zaz-rzeszow.pl/;

- Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "Radość" w Dębicy (m.in.: WTZ Bobrowa Wola, ZAZ w Woli Żyrakowskiej, Galeria „Radość”, mieszkania chronione
i treningowe, Bar „Radość”): https://radosc.debica.pl/;

- Fundacja Podaruj Miłość prowadząca - Przedsiębiorstwo Społeczne „AlpakaTeam”: https://podarujmilosc.pl/, https://alpaki.rzeszow.pl/alpakateam/index.html;

- Domu Zdrowia w Błażowej: https://www.facebook.com/domzdrowia.org/;

- Stowarzyszenie Dolina Strugu: http://www.dolinastrugu.pl/.

Kolejne spotkanie Forum Inicjatyw Lokalnych Polski Wschodniej zaplanowane było na czerwiec 2020 roku w województwie lubelskim, ale niestety z uwagi na  trudną sytuację mającą miejsce zarówno w Polsce jak i na całym świecie, wywołaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa  SARS-CoV-2, przedmiotowe wydarzenie zostało przełożone na przyszły 2021 rok.

 

1 fil 1 fil 1 fil 1 fil 1 fil 1 fil

1 fil